RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Međukulturno vijeće: Hitno riješiti status četiri temeljne organizacije kulture

Prva sjednica Međukulturnog vijeća Bosne i Hercegovine, koje je osnovano na temelju Sporazuma o saradnji četiri temeljne organizacije kulture naroda Bosne i Hercegovine, a koje čine BZK „Preporod“, HKD „Napredak“, SPKD „Prosvjeta“ i JKPHD „La Benevolencija“, održana je jučer u Direkciji BZK „Preporod”.

Prva sjednica Međukulturnog vijeća Bosne i Hercegovine, koje je osnovano na temelju Sporazuma o saradnji četiri temeljne organizacije kulture naroda Bosne i Hercegovine, a koje čine BZK „Preporod“, HKD „Napredak“, SPKD „Prosvjeta“ i JKPHD „La Benevolencija“, održana je jučer u Direkciji BZK „Preporod”.

Sjednici su prisustvovali: u ime  BZK „Preporod“ predsjednik prof. dr. Sanjin Kodrić, generalni sekretar Nazif Salčin i direktor Službe za organizacijske i opće poslove Nermin Hodžić, u ime HKD „Napredak“ voditeljica Stručne službe Dragana Radić Poljo kao izaslanica predsjednika dr. Nikole Čiče, u ime SPKD „Prosvjeta“ predsjednik Nedeljko Masleša i predsjednik Upravnog odbora Dejan Garić te u ime  JKPHD „La Benevolencija“ predsjednik Jakob Finci.

Na sjednici je za predsjedavajućeg Vijeća u 2021. godini izabran Jakob Finci, a raspravljano je o statusnim pitanjima i problemima u radu i djelovanju četiri temeljne organizacije kulture naroda Bosne i Hercegovine, kao i o zajedničkim projektima, programima i aktivnostima u tekućoj godini.

Naglašeno je da Vijeće nije zadovoljno statusom četiri temeljne organizacije kulture naroda Bosne i Hercegovine, naročito uzevši u obzir činjenicu da su ove organizacije među najstarijim ustanovama u Bosni i Hercegovini i da postoje više od jednog stoljeća, kao i njihove brojne doprinose kulturi i društvu Bosne i Hercegovine tokom svih proteklih desetljeća. Posebno je ukazano na višedesetljetni problem finansiranja rada i djelovanja ovih organizacija, kao i na problem njihove brojne imovine koja je nacionalizirana 1949. godine i od tada otuđena ovim organizacijama kao izvornim vlasnicima.

Zaključeno je da je nužno što prije riješiti pitanja statusa i načina finansiranja rada i djelovanja četiri temeljne organizacije kulture naroda Bosne i Hercegovine, u čemu se očekuje puna podrška svih razina vlasti u Bosni i Hercegovini, a čime bi se konačno ispravila historijska nepravda koja je ovim organizacijama učinjena 1949. godine zabranom njihovog rada i djelovanja te nacionalizacijom njihove brojne imovine, koja se i dalje, više od 70 godina, koristi uglavnom u javne svrhe bez ikakve naknade prema izvornim vlasnicima.

Vijeće je pozdravilo informaciju da je Vlada Kantona Sarajevo usvojila prijedlog odluke o proglašenju četiri temeljne organizacije kulture naroda Bosne i Hercegovine društvima kulture od posebnog značaja za Kanton Sarajevo, odnosno da je prijedlog ove odluke uputila u skupštinsku proceduru. Vijeće, stoga, izražava nadu i očekivanje da će Skupština Kantona Sarajevo što prije razmatrati i usvojiti ovu odluku i tako dati primjer drugima te potaknuti konačno rješavanje brojnih problema koji godinama opterećuju i onemogućuju rad i djelovanje ovih organizacija, uprkos njihovom i povijesnom i aktuelnom značaju.

Vijeće je, također, pozdravilo pokretanje edicije „Ženska lica Bosne“ u izdanju BZK „Preporod“ i SPKD „Prosvjeta“, pri čemu će se ovom projektu, kao zajedničkoj aktivnosti, priključiti i HKD „Napredak“ i JKPHD „La Benevolencija“.

Vijeće će i ove godine organizirati više zajedničkih projekata, programa i aktivnosti četiri temeljne organizacije kulture naroda Bosne i Hercegovine u Sarajevu i drugim bosanskohercegovačkim gradovima, uključujući i zajednički koncert „Sazvučja“, zajedničke promocije knjižnih i časopisnih publikacija, izložbe, književne i druge kulturne događaje.

Vijeće nastavlja raditi na afirmaciji, promociji i istraživanju kulture, kulturne baštine i kulturnog identiteta naroda Bosne i Hercegovine – Bošnjaka, Hrvata, Srba i Jevreja, te doprinositi razvoju, afirmaciji, promociji i istraživanju ukupnosti kulture, kulturne baštine i kulturnih identiteta Bosne i Hercegovine kao cjeline, saopćili su nakon sjednice organizatori.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.