Od 8. do 19. februara 1984. godine Sarajevo je bilo centar svijeta i predstavilo se u najboljem svjetlu i pored ekonomske krize koja je zahvatila bivšu Jugoslaviju početkom 80-ih godina prošlog stoljeća.
Sarajevo je na opće iznenađenje dobilo organizaciju XIV Zimskih olimpijskih igara 8. maja 1978. na sjednici Međunarodnog olimpijskog komiteta u Atini u konkurenciji japanskog Sappora i švedskog Göteborga.
Od tog momenta Sarajevo je postalo jedno veliko gradilište, a za samo pet godina je sagrađena Zetra, obnovljeni su Skenderija i stadion Koševo, sagrađeno je Olimpijsko selo na Mojmilu… Čitav grad je živio za to.
Samo dan pred otvaranje igara u Sarajevu nije bilo snijega, te je panika počela polako hvatati organizatore. A onda se desilo čudo – snijeg je u noći sa 7. na 8. februar zapadao toliko jako da se na dan održavanja ceremonije otvaranja igara umjesto paljenja topova za pravljenje vještačkog snijega tražila “lopata više” kako bi se višak snijega očistio s ulica i sportskih borilišta.
Građani su uz pomoć vojske u ekspresnom roku očistili sva borilišta na Jahorini, Bjelašnici, Igmanu i Trebeviću i doveli ih u savršeno stanje za takmičenja.
Olimpijski plamen na stadionu Koševo je zapalila Sanda Dubravčić nakon što je prije nje olimpijsku baklju pronijelo 1.599 ljudi.
Na igrama je učestvovalo 1.272 sportista iz 49 zemalja, a prvi put se u historiji olimpijskih igara na njima pojavio i jedan afrički skijaš, Lamine Gueye iz Senegala.
Čitava bivša Jugoslavija je najveće nade polagala u ski-skakača Primoža Ulagu i skijaša Bojana Križaja, no oni su podbacili, a u heroja je promovisan Jure Franko, koji je osvojio srebro u veleslalomu i na taj način Jugoslaviji donio prvu medalju na zimskim olimpijskim igrama u historiji.
Prve zvijezde igara bili su Jayne Torvill i Christopher Dean koji su zahvaljujući nenadmašnoj izvedbi “Bolera” postali prvi i do sada jedini par u historiji koji je dobio savršen skor u umjetničkom klizanju na olimpijskim igrama.
Najuspješnije države bile su tadašnji Istočna Njemačka (9 zlatnih, 9 srebrenih i 6 bronzanih medalja) i SSSR (6 zlatnih, 10 srebrenih i 9 bronzanih medalja).
Igre, koje su ocijenjene najuspješnije organizovanim do tada, su zatvorene 19. februara u Zetri pred 8.000 posjetilaca uz čuvenu rečenicu Juana Antonija Samarancha “Doviđenja, drago Sarajevo”.
Izvor: https://www.klix.ba/
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.