RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Најмлађи регистровани зависник од наркотика има од 15 до 19 година

Начелник Клинике за психијатрију Универзитетског клиничког центра /УКЦ/ Републике Српске Нера Зивлак Радуловић рекла је Срни да је у првих шест мјесеци ове године 32 зависника лијечено од наркотика, углавном од хероина и марихуане.

Радуловићева је рекла Срни да је број зависника од наркотика већи од званичних података јер нису сви зависници регистровани, те напоменула да постоји разлика у лијечењу зависности од различитих супстанци.

“Зависност од опијата стагнира, док се као већи проблем намеће зависност од злоупотребе више врста психоактивних супстанци истовремено”, изјавила је Радуловићева.

Она је додала да је евидентан пораст зависности од алкохола, а посебно злоупотребе, односно интоксикације алкохолом код младих.

ЗА ЛИЈЕЧЕЊЕ КЉУЧНИ КОНТИНУИТЕТ ТЕРАПИЈЕ И ПОДРШКА ПОРОДИЦЕ

Радуловићева је навела да Одјељење за болести зависности Клинике за психијатрију УКЦ-а Српске има одсјек за алкохолизам, те одсјек за детокс, за зависнике од опијата и других психоактивних супстанци, и трећи одсјек – Центар за опиодно-супституциону терапију за зависнике од психоактивних супстанци у амбулантном лијечењу.

“Третманске опције за лијечење зависности од наркотичких средстава усклађене су са савременим стандардима и са третманским опцијама које се користе у нашем окружењу и шире”, каже Радуловићева.

Пацијенти се лијече кроз хоспитални дио који подразумијева, прије свега, обраду пацијента и санирање соматских и психичких посљедица зависности, детоксикацију, те увођење на супституциону терапију. Хоспитални дио подразумијева и рад на мотивацији за даље лијечење, те припрему за одлазак у терапијску заједницу.

Осим хоспиталног дијела, постоји и Центар за опиодино-супституциону терапију у који долазе пацијенти којима је потребно одржавање, краћа или дужа детоксикација.

“Унутар Центра раде се и психосоцијалне интервенције са зависницима и члановима њихових породица. Пацијенти се свакодневно примају, контролише се њихово стање и процјењује потреба за терапијом”, нагласила је Радуловићева.

Она је навела да терапију добијају на основу препоруке љекара специјалиста психијатрије, а потом преко упутнице љекара породичне медицине јер је супституциона терапија на позитивној листи лијекова Фонда здравстеног осигурања Српске.

“У претходном периоду је дошло до мањег проблема око прописивања терапије метадон солуцијом, јер је није било у јавним апотекама, али сада је набављена и лијечење зависника од психоактивних супстанци се одвија несметано”, истакла је Радуловићева.

Она је напоменула да је лијечење успјешно уколико зависници прихвате све услове и у континуитету се придржавају терапијских договора, те да посебан значај има подршка породице и најближих.

У ПЕТ ГОДИНА РЕГИСТРОВАНО 455 ЗАВИСНИКА

У Института за јавно здравство Републике Српске рекли су да је прошле године био 31 лијечени зависник од наркотика, док је од 2010. до 2015. године регистровано 455 зависника.

“Најмлађи регистровани зависник припада узрасној групи од 15 до 19 година, а најстарији је у групи од 55 до 59 година”, речено је Срни у Институту.

У 2014. ЗАПЛИЈЕЊЕНА 262 КИЛОГРАМА МАРИХУАНЕ

Према подацима Министарства унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске, у првих осам мјесеци ове године заплијењено је, између осталог, 719 грама хероина, 525 грама кокаина, те 38,6 килограма марихуане. У МУП-у Српске Срни је наведено да су у посљедњих десет година највеће количине опојних дрога заплијењене у току 2014. године, и то највише марихуане 262 килограма и канабиса 3.467 стабљика.

“Најзаступљенија дрога на територији Републике Српске је марихуана, чија је цијена у просјеку око 10 КМ по граму. На другом мјесту је амфетамин чији се грам креће од 25 до 35 КМ, а на трећем мјесту је хероин који зависно од чистоће у просјеку досеже цијену од 50 КМ по граму”, рекли су у Министарству.

Извор: http://www.srna.rs/

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.