RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

(Не)реално да БиХ постане дио ЕУ до 2030. године

Што значи и колико је реална изјава предсједника Еуропског вијећа Шарла Мишела на Бледском стратешком форуму како ЕУ треба бити спремна за проширење до 2030. године? Они који су пратили форум, али и аналитичари у БиХ кажу како се овој изјави не може придавати позорност, јер се зна како је процес реформи кључан. О проширењу одлучују све земље, међу којима има и оних које се противе овој идеји.
Изјава предсједника Европског савјета како Европска унија мора да буде спремна на проширење до 2030. године и да то подразумијева земље Западног Балкана, унијела је поново дашак оптимизма.

Поједини учесници из Европске уније на Бледском форуму дискутовали су управо о овој Мишеловој изјави и о томе колико је овако нешто реално. Словеначке дипломате, које иначе и највише заговарају проширења уније, ову изјаву сматрају значајном јер сада имамо временски оквир, те да ће самит ЕУ у децембру бити кључан. Сличног мишљења је и специјални представник за дијалог Београда и Приштине.

“Мислим да уколико не искористимо тренутак и ову годину, јер су наредне европски избори, плашим се да ће поново пуно времена бити изгубљено и зато вјерујем да је порука Мишела са Бледског форума заиста важна”, каже министрица вањских послова Словеније Тања Фајон.

“Искористимо тренутак. То значи да нећемо замагљивати процес. Једноставна су правила, ви испуните ваш дио, ми ћемо наш и мислим да имамо тај моменат након пуно година”, става је специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак.

Аналитичари у Словенији, али и у Босни и Херцеговини ипак оцјењују да се изјавама Мишела не може придавати значајна пажња, јер о примању у чланство одлучују све земље, без обзира на све оптимистичне поруке које стижу од појединих званичника.

“Истовремено на Бледу премијер ХР Пленковић каже да је неприхватљиво, да је немогуће да земље Западног Балкана у пакету постану чланице ЕУ, тако да, што се тиче проширења, мислим да од тога за сада нема ништа, већ је изјава дата само да се смире страсти на Балкану”, каже Зијад Бећировић из ИФИМЕС-а Словенија.

“Мало ко вјерује да постоји одређена корелација са реалним стањем у тим земљама, рекла бих да се налазимо у једном међупростору од тих силних оптимистичких порука до онога што представља провођење реформи за приступање ЕУ”, наводи политичка аналитичарка Тања Топић.

Можда ће ствари ипак бити мало јасније на самиту у децембру, када би, како су истакли поједини европски званичници, требало бити разговора и о охрабривању будућих чланица да се навикну на ЕУ, тако што ће им, примјера ради, бити дат статус посматрача у Европском парламенту или постепеним уласком у јединствено тржиште, што су појединачни кораци ка пуноправном чланству.

Извор: БХРT

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.