RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Neophodne reforme u obrazovanju, zdravstvu i penzionoj zaštiti

Procjenjuje se da će 40 odsto stanovništva BiH u narednih 50 godina biti starije od 45 godina, zbog čega institucije treba da preduprijede rizike koje nose depopulacija i starenje stanovništva, upozoreno je u Sarajevu tokom konferencije koju su organizovali Populacioni fond UN u BiH /UNFPA/ i Ambasada Češke u BiH.

Učesnici konferencije “Efekti demografskih promjena na pružanju javnih usluga – slučaj BiH” ukazali na neophodnost reformi u BiH u oblasti obrazovanja, zdravstva i penzione zaštite.

Predstavnik UNFPA za BiH DŽon Kenedi Mosoti rekao je novinarima u Sarajevu da
pola miliona građana BiH nije ekonomski aktivno, a minorno je i učešće žena u društvu.

“Smatram da žene treba osnažiti putem obrazovanja i razvoja vještina, a neohodna je i veća briga o njihovoj djeci. Takođe, treba premostiti i rodni jaz u platama u BiH između muškaraca i žena”, poručio je Mosoti.

On je rekao da je cilj skupa analiza “šokantnih” podataka koji se odnose na pružanje javnih usluga u BiH, kao i podrška institucijama da preduprijede rizike koje nose depopulacija i starenje stanovništva.

Amabasador Češke u BiH Ivana Hlavsova smatra da najveći problem u BiH nije politička situacija, nego odlazak ljudi u inostranstvo, posebno mladih.

Ona je potvrdila čvrstu opredijeljenost Češke, kao predsjedavajuće Savjetom Evrope, za dalju podršku evropskim integracijama BiH.

Prema njenim riječima, u fokusu budućih aktivnosti trebalo bi da budu vode i sanitacija, razvoj obnovljivih energija i jačanje javne uprave, za šta Češka planira da izdvoji četiri miliona evra godišnje u BiH.

Zamjenik šefa Katedre za demografiju i geodemografiju na Prirodno-matematičkom fakultetu Karlovog univerziteat u Pragu Tomaš Kučera govorio je o demografskoj situaciji u BiH, te istakao da je domaće stanovništvo izgubilo svoj reproduktivni potencijal.

“Ovaj skup je upozorenje za neophodno preduzimanje mjera u vezi sa populacionim razvojem BiH. Starenje i depopulacija ove zemlje traju već 20 godina”, rekao je Kučera.

Dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta Sarajevo “Skul sajens end tehnolodži” Faruk Hadžić zahvalio je međunarodnim partnerima za brigu i razumijevanje problema populacione politike u BiH, tim prije jer ova zemlja u posljednje vrijeme bilježi velike negativne efekte iseljavanja stanovništva.

On smatra da bi u BiH trebalo hitno da se poradi na povećanju produktivnosti rada, povećanju nataliteta i većem učešću žena u društevnim tokovima.

Tokom ovog skupa predstavljen je izvještaj sa obnovljenim projekcijama stanovništva do 2070. godine, kao i projekcije troškova obrazovanja, zdravstvene zaštite i penzija za narednih 10 godina.

Krajnji cilj konferencije je postizanje saglasnosti učesnika oko neophodnih reformi u navedenim sektorima, a koje bi trebalo da omoguće nesmetano pružanje javnih usluga u periodu kada se očekuje značajno povećanje broja starijih lica koji su najveći korisnici sistema zdravstvene i socijalne zaštite, kao i dalje smanjenje broja novorođenih, što će imati za posljedicu smanjenje potrebe za ljudskim i tehničkim kapacitetima obrazovnih institucija.

Sve ovo dolazi u trenucima pojačanih migracija radnosposobnog stanovništva, što za posljedicu ima i značajne pritiske na izgradnju ljudskog kapitala, povećanje produktivnosti i budžetsku potrošnju, poručili su organizatori ovog skupa.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Sarajevo: Nakon višesatne borbe za život preminuo i drugi policajac

Radio Brčko

Kolike su plaće profesora i asistenata na Medicinskom fakultetu u Sarajevu?

Radio Brčko

Бивши директор школе осуђен на осам година затвора због полног односа с дјететом

Radio Brčko