RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Neplaćeni rad kod kuće, prepreka potpunoj uključenosti žena na tržištu rada

U Bosni i Hercegovini stopa nezaposlenosti žena od 37 posto jedna je od najnižih u regiji. Za muškarce je procent viši, iznosi 53 posto. No, tu nije kraj zabrinjavajućim podacima. Naime, šest sati u prosjeku dnevno, kada je riječ o ženama, odnosi se na poslove brige i njege koji nisu plaćeni. To znači da zaposlene žene, praktično, obavljaju gotovo dva posla dnevno.

Neplaćeni rad u pružanju brige i njege predstavlja jednu od najvećih prepreka potpunoj uključenosti žena na tržištu rada u Bosni i Hercegovini, ali i u regionu, ističu iz UN Women.

JO-ANNE BISHOP, predstavnica UN Women BiH

“To podrazumijeva rad na izradi novih politika, novih zakonskih rješenja i novih modela kojima će se rješavati oblast neplaćenog rada u njezi i brizi.”

Ekonomija brige je mnogo bitna jer na evidencijama za zapošljavanje ima puno žena koje nisu zaposlene i nisu im priznati kućni poslovi, zapažanje je naših sagovornika.

SAMRA FILIPOVIĆ-HADŽIABDIĆ, Agencija za ravnopravnost spolova BiH

“Pet puta više rade, što im onemogućava i razvijanje profesionalne karijere, učestvovanje u nekim društvenim pa i političkim zbivanjima, a na drugi način, takođe, da se pomogne ženama koje nisu na tržištu rada, koje su neiskorišteni kapacitet bosanskohercegovačkog društva da se uključe na rad.”

ADNAN DELIĆ, federalni ministar za rad i socijalnu politiku

“Kada podignemo svijest o neplaćenom radu žene kod kuće, onda ćemo moći da pričamo i o određenim zakonskim propisima.”

Neplaćeni rad žena duboko je ukorijenjen problem koji doprinosi rodnoj nejednakosti i predstavlja značajnu barijeru za ekonomski razvoj žena.

Izvor: BHRT

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.