Свеукупна ефективност правосуђа у БиХ, коју и јавност и правосуђе већ сматрају ниском, у прошлој години је опала, посебно у погледу борбе против корупције, показују резултати Индекса ефективности правосуђа БиХ за 2020. годину.
Индекс, који израђује “Межур” /Меасуре/ пројекат Агенције за међународни развој САД /УСАИД/ за подршку мониторингу и евалуацији се израчунава на основу три извора података – анкетираних грађана БиХ, анкетираних судија и тужилаца, те из административних података Високог судског и тужилачког савјета /ВСТС/, саопштено је из УСАИД-а.
Директор Мисије УСАИД-а Кортни Чаб је истакла да је повјерење јавности и поузданост судија и тужилаца у правосудни систем у БиХ битно за функционалну демократију.
“Даље опадање ефективности правосуђа угрозиће развој БиХ и наде за евроатлантске интеграције у будућности. Надамо се да ће ново руководство ВСТС-а употријебити Индекс и направити позитивне промјене у правосудном систему и процесима”, изјавила је Чабова.
Индекс показује и да се перцепција судија и тужилаца о ефективности правосуђа знатно погоршала у 2020. години, што прати и пад вриједности индикатора заснованих на подацима о управљању судским предметима ВСТС-а.
Ово је већ друга година заредом да је перцепција судија и тужилаца о ефективности правосуђа у БиХ у паду.
Посебно забрињава најнижи број како пријављених, тако и ријешених предмета корупције од покретања израде Индекса 2015. године.
Како се види из административних података, иако број нових предмета опада, правосудни ресурси су у порасту. Вријеме потребно за рјешавање предмета и пораст броја неријешених предмета у првостепеним судовима и тужилаштвима тиме умањују ефективност правосуђа.
УСАИД-ов Индекс ефективности правосуђа је, истовремено, препоручио правосудним актерима, прије свега ВСТС-у БиХ, да предузму корективне мјере на јачању повјерења јавности, и то путем ефективнијег процесуирања предмета корупције и високог криминала.
Осим тога, челници правосуђа се позивају да препознају проблема и предузму мјере за ублажавање растућег незадовољства самих судија и тужилаца стањем у њиховој професији.
Влада САД, посредством УСАИД-а и других агенција, одлучна је пружати подршку БиХ правосуђу како би се ефикасно борило против корупције и организованог криминала, што су кључни предуслови на путу до стабилне БиХ, наводи се у саопштењу.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.