RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Поједине земље чланице ЕУ покренуле питање суспензије безвизног режима, БиХ није на удару

Поједине земље чланице ЕУ покренуле су питање суспензије безвизног режима за поједине земље западног Балкана и источне Европе, али БиХ није међу њима, речено је незванично “Независним новинама”.

Питање смо упутили након писања неких европских медија да су у посједу интерног документа насловљеног на 27. септембар, у којем се Њемачка, Француска и Италија жале да држављани неких земаља којима су укинуте визе злоупотребљавају безвизни режим за криминалне активности и подношење лажних захтјева за азил како би злоупотријебили систем социјалне помоћи у земљама у којима се захтјеви обрађују. Међу земљама које су наведене су Србија, Молдавија, Грузија, Албанија и још неколико неименованих земаља.

Незванично нам је објашњено да још нису покренуте званичне процедуре, али и да ако би биле покренуте, то би био дуг пут до коначне одлуке евентуалне суспензије безвизног режима за оне земље које су критиковане за злоупотребе.

Званично, у Европској комисији за “Независне новине” кажу да они стоје при наводима које су изнијели у посљедњем објављеном извјештају о визној либерализацији из августа ове године.

Адалберт Јанц, портпарол за унутрашње послове, миграције и унутрашњу безбједност Европске комисије, изјавио је за “Независне новине” да не жели да коментарише медијске написе докумената, за које каже да су наводно процурили у јавност, као ни интерне дискусије између земаља чланица ЕУ током техничких састанака на Европском савјету.

“Извјештај који смо ми објавили показује да све земље настављају да испуњавају своје обавезе када је визна либерализација у питању и направиле су напредак у односу на прошлогодишњи извјештај. Истовремено, у извјештају смо навели подручја у којима је потребно остварити додатни напредак за сваку од земаља”, рекао је он.

Додао је да је важно напоменути да слободно кретање које је омогућено безвизним режимом доприноси позитивним економским, социјалним и културним ефектима између земаља чланица ЕУ и партнерских земаља.

У извјештају, на који се реферирао Јанц, ЕУ тражи од БиХ да усвоји буџет за миграције и да на бољи начин користи постојеће смјештајне капацитете како визни режим не би био доведен у питање. Такође, очекује се да се оствари боља регионална сарадња како би се проблем миграција ефикасније рјешавао.

Иначе, у тексту који смо у “Независним новинама” објавили у јануару позвали смо се на наводе из Европске комисије да би безвизни режим БиХ и ЕУ могао бити угрожен ако не буде било адекватног рјешавања проблема миграната. Подсјећања ради, у то вријеме актуелно је било питање небриге бх. власти када су у питању кампови за смјештај миграната и неспремност власти БиХ да се позабави овим питањем.

“Власти БиХ су демонстрирале веома ограничене капацитете у вези с миграцијама и азилом, укључујући и кризни менаџмент. Власти су се ослониле на ЕУ и међународну финансијску и техничку помоћ како би се избориле с хуманитарном кризом”, наглашено је у том извјештају.

Осим тога, у Европској комисији ради јачања безвизног режима траже и да се усвоји ефикаснија легислатива у области сукоба интереса, јавних набавки и заштите звиждача, као и ефективно функционисање и координација тијела за антикорупцију.

Izvor: https://www.nezavisne.com/

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Litar suncokretovog ulja u trgovinama širom BiH varira od 3,29 do čak 4,85 KM

Radio Brčko

Prosječna neto plata u Bosni i Hercegovini 1.007 KM

Radio Brčko

Sa Berbokovom danas razgovarano o mogućnosti ulaska BiH u EU ubrzanim tempom

Radio Brčko