RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Savjet ministara usvojio Program rada: Prioritet reforme na EU putu

Na prijedlog Ureda predsjedateljice, jednoglasno je usvojen Program rada Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za 2024. godinu, uz tehničke korekcije na sjednici, nakon što su usvojeni programi rada ministarstava, upravnih organizacija, institucija i tijela Vijeća ministara BiH.

Program rada sadrži najznačajnije aktivnosti koje Vijeće ministara BiH planira izvršiti u 2024. godini, na osnovi prijedloga državnih institucija, koji doprinose ostvarenju usvojenih strateških ciljeva i prioriteta zacrtanih Strateškim okvirom institucija BiH do 2030. godine i Srednjoročnim programom rada Vijeća ministara BiH od 2024. do 2026. godine. Istodobno su u obzir uzeti i drugi usvojeni strateški dokumenti usmjereni, među ostalim, na provedbu reformi u oblastima javne uprave, pravosuđa, borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Pristupanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji (EU) ostaje najznačajniji prioritet rada Vijeće ministara BiH, nakon dobivanja kandidatskog statusa i odluke Europskog vijeća za otvaranje pregovora s BiH.

Vijeće ministara BiH nastavit će raditi na ispunjavanju preporuka koje za BiH proizlaze iz dokumenata Europske komisije i obveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju te Agende 2030 Ujedinjenih naroda, s ciljem održivog socioekonomskog razvitka BiH.

Program je fokusiran na ostvarenje ciljeva i prioriteta Vijeća ministara BiH sadržanih u Strateškom okviru institucija BiH do 2030. godine, koji je pripremljen na osnovi Okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH. Njime je definirana zajednička vizija svih razina vlasti za prosperitetnu, ekonomski i institucionalno razvijenu BiH, socijalno pravednu državu jednakih mogućnosti za sve njezine građane, s razvijenom infrastrukturom, društvom zasnovanim na znanju, gdje se na učinkovit način koriste prirodni i drugi resursi, čuva okoliš i njeguje bogatstvo različitosti.

Vijeće ministara BiH ostaje posvećeno provedbi Ciljeva održivog razvoja te će pratiti politiku Europske unije i država članica glede obveza praćenja i izvještavanju o njihovom ostvarivanju.

Godišnji Program rada Vijeća ministara BiH na više od 450 stranica među ostalim, sadrži, plan aktivnosti, pojedinačne preglede donošenja normativno-pravnih akata te zaključivanja međunarodnih bilateralnih ugovora, pristupanja međunarodnim konvencijama i drugim  međunarodnim sporazuma, uz pregled razvojnih, investicijskih i drugih projekata.

Generalno tajništvo Vijeća ministara BiH dostavit će Program rada Vijeća ministara BiH Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Usvojen pravilnik o definicijama kategorija proizvoda sektora vinarstva

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, usvojilo je Pravilnik o definicijama kategorija proizvoda sektora vinarstva s oznakom EI, kao potvrdom usklađenosti s pravnom stečevinom EU i međunarodnim standardima u toj oblasti.

Riječ je o provedbenom podzakonskom aktu koji prati Zakon o organizaciji tržišta vina u Bosni i Hercegovini, koji je ranije usvojen u BiH s oznakom EI.

Pravilnik uključuje definicije vina, mladog vina u fermentaciji, likerskog vina, uključujući i razne vrste pjenušavog vina te grožđanog mošta, kao i vinskog octa. Cilj Pravilnika je reguliranje oblasti vinarstva i vinogradarstva na jedinstven način koji je usklađen s odgovarajućim propisima Europske unije.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH će u suradnji s Uredom za zakonodavstvo Vijeća ministara BiH pripremiti ovaj pravilnik za potpisivanje i objavu u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine.

Usvojena srednjoročna stragetija upravljanja dugom BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Srednjoročnu strategiju upravljanja dugom BiH za razdoblje 2022.-2025. godine, koja će biti objavljena na službenoj internet stranici Ministarstva financija i trezora.

Osnovni cilj ove strategije je osiguranje financijskih sredstava za financiranje institucija BiH, entiteta i Brčko distrikta BiH uz prihvatljivu razinu troškova i rizika. Dodatni cilj predstavlja razvoj domaćeg tržišta vrijednosnih papira.

Srednjoročna strategija upravljanja dugom BiH se revidira na godišnjoj razini i daje širu sliku portfelja duga BiH kroz analizu trenutnog duga, varijacije zaduženosti na šokove te definira srednjoročne ciljeve upravljanja dugom i daje smjernice donositeljima odluka o zaduživanju.

Prema ovim smjernicama, koje će prilikom vanjskog zaduživanja primjenjivati Ministarstvo financija i trezora, novi vanjski krediti trebali bi se ugovarati s fiksnim kamatnim stopama, dužim rokom dospijeća i grejs razdobljem, a preferirana valuta zaduženja je euro.

Nastavljaju se razgovori EU i BiH na razini pododbora

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za europske integracije o održavanju sedmog sastanka Pododbora za ekonomska i financijska pitanja i statistiku između Europske unije i Bosne i Hercegovine, koji će biti održan 23. 5. 2024. godine u Sarajevu.

Na sjednici je, među ostalim,  usvojen dokument za diskusiju te je  dana suglasnost na prijedlog izaslanstva Bosne i Hercegovine za sedmi sastanak Pododbora za ekonomska i financijska pitanja i statistiku.

Predsjedateljica izaslanstva Bosne i Hercegovine Vera Letica iz Ministarstva financija i trezora BiH  bit će na raspolaganju medijima za upite u svezi sa sedmim sastankom Pododbora za ekonomska i financijska pitanja i statistiku.

Pregovori za sklapanje kolektivnog ugovora u institucijama BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva pravde o otpočinjanju i tijeku pregovora o sklapanju Kolektivnog ugovora za zaposlene u institucijama Bosne i Hercegovine i zadužilo Tim za pregovore da nastavi započete aktivnosti.

Tim za pregovore dužan je najkasnije u roku od 60 dana Vijeću ministara Bosne i Hercegovine dostaviti izvješće o radu, koje će sadržavati podatke o napretku u pregovorima i eventualnim neusuglašenim pitanjima, s prijedlogom zaključaka za prevladavanje spornih pitanja.

Tim za pregovore održao je krajem veljače ove godine konstituirajući sastanak s predstavnicima ovlaštenih sindikata (Sindikat državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH, Sindikat Uprave za neizravno oporezivanje i Savez sindikata policijskih tijela u Bosni i Hercegovini) na kojem je dogovoren okvirni rok za okončanje pregovaranja za tri mjeseca.

Mišljenje o prijedlogu Izbornog zakona skupine zastupnika

Vijeće ministara BiH utvrdilo je i dostavit će Parlamentarnoj skupštini BiH Mišljenje Ministarstva pravde o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Šemsudin Dedić, Edin Ramić, Safet Kešo, Denijal Tulumović, Amor Mašović, Narmin Mandra, Šerif Špago i Midhat Čaušević.

Ministarstvo pravde BiH u mišljenju podsjeća na značaj Izbornog zakona, koji je temeljni okvir za osiguravanje prava svakog građanina na sudjelovanje u izbornom demokratskom procesu te naglašava potrebu provedbe procesa javnih konzultacija ne samo zbog transparentnosti već i omogućavanja identifikacije potencijalnih problema i izazova u predloženim izmjenama.

Istodobno se u Mišljenju ističe kako je za implementiranje ovog prijedloga zakona neophodno osigurati dodatna sredstva u proračunu institucija i međunarodnih obveza Bosne i Hercegovine, o čemu se treba izjasniti Ministarstvo financija i trezora BiH, posebice imajući na umu da nije preciziran iznos i način osiguranja potrebnih financijskih sredstava.

Ministarstvo pravde smatra da bi predlagač izmjena i dopuna Izbornog zakona  trebalo biti Vijeće ministara BiH koje ima stručne kapacitete kako za pripremu tako i za  koordinaciju s drugim institucijama i tijelima unutar državne uprave, što je ključno za osiguranje usklađenosti predloženih izmjena s ostalim pravnim i regulatornim okvirom zemlje.

Izvor: BHRT

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.