RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

U BiH je više od 1.050 kilometara kvadratnih površine koja je sumnjiva zbog mogućeg prisustva mina

U BiH je više od 1.050 kilometara kvadratnih površine koja je sumnjiva zbog mogućeg prisustva mina, ali ove godine počinje nova procjena minske situacije, što je važno za Republiku Srpsku i Federaciju BiH, jer će tačno biti locirana minska polja, rekao je direktor Centra za uklanjanje mina u BiH /BHMAK/ Saša Obradović.

Nakon današnjeg sastanka u Istočnom Sarajevu, kojem su prisustvovali direktor Republičke uprave civilne zaštite Mile Međed sa saradnicima, predstavnik Odjeljenja EU za spoljnu saradnju Fotini Antonopoulou i predsjednik Komisije za deminiranje u BiH Suvad Džafić, Obradović je istakao da ovakvi susreti doprinose poboljšanju aktivnostima na terenu.

Na sastanku je, kako je naveo, razgovarano o pravljenju nove procjene minske situacije u BiH i pomoći civilnih zaštita na lokalnom nivou, da bi Centru za uklanjanje mina što brže dostavili podatke o određenim miniranim područjima.

Obradović je napomenuo da ove godine nije bilo žrtva od mina, dok je prošle godine od sedam stradalih, troje poginulo, a četvoro povrijeđeno. Od kraja rata do danas od mina u BiH je stradalo 1.640 osoba.

Pomoćnik direktora za deminiranje u Republičkoj upravi civilne zaštite Dragan Kos izjavio je novinarima da je ovo jedan od pripremnih sastanaka u vezi sa projektom Evropske komisije.

“Naša obaveza je da upoznamo Vladu Republike Srpske sa projektom i da sa njima osnažujemo naše kapacitete kako bi napokon u 2025. godini prostor u Republici Srpskoj bio očišćen od mina”, naveo je Kos.

Kos je napomenuo da deminerski sektor Republičke uprave civilne zaštite trenutno ima 80 deminera i šest ljudi u logistici, a posljednjih godina imaju podršku od Vlade Republike.

Tema sastanka bila je podrška EU protivminskim aktivnostima, deminiranju u BiH, saopšteno je iz Republičke uprave civilne zaštite.

U saopštenju se navodi da su u svjetlu pretpristupne pomoći Evropske komisije u okviru projekta IPA dva od 2014. do 2020 godine razmotrene minska situacija, dosadašnje deminerske aktivnosti, prioriteti i zadaci u narednom periodu.

Evropska komisija je, kako se navodi, grant od 10 miliona KM namijenila osnaživanju kapaciteta za deminiranje u BiH, dio tog novca predviđen je za civilnu zaštitu u Srpskoj, a dio za Federaciju BiH u novom pristupu deminiranju pod nazivom “Lend rilis”.

Riječ je o novom konceptu tretiranja minski sumnjive površine usklađenim sa Međunarodnim standardom za humanitarno deminiranje da se na što ekonomičniji i efikasniji način i u što kraćem vremenu korisnicima vrati na upotrebu što više sumnjive površine, a očiste samo područja koja potvrđeno sadrže minsko-eksplozivna sredstva, dodaje se u saopštenju.

Izvor: http://www.srna.rs/

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.