RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

U BiH samo 18,5% majki doji djecu prvih šest mjeseci

Predavanju je prisustvovao veliki broj majki koje su zajedno s bebama slušale savjete stručnjaka s akcentom na tome da je dojenje neizostavno u prvih šest mjeseci života djeteta.

U razgovoru za Klix.ba koordinatorica centra za promociju zdravlja i prevenciju bolesti zdravlja zeničkog instituta Elma Kuduzović je kazala kako je dojenje potrebno kako bi se dijete optimalno razvilo.

“Dojenje predstavlja hranjenje isključivo majčinim mijekom u prvih šest mjeseci kako bi se stvorili optimalni uvjeti za rast i razvoj djeteta, a nakon toga s ciljem zadovoljavanja nutritivnih potreba uz dojenje ide uključivanje dohrane sve do druge godine života, a po potrebi i duže. Institut kontinuirano kroz razne aktivnosti promoviše značaj dojenja, a cilj nam je vratiti pozitivan društveni status dojenju, povećati stopu dojenja i ukupno trajanje. Veliki broj trudnica i majki je došao na predavanje, što kazuje da je bilo potrebe za ovim vidom pružanja pomoći majkama”, kazala je Kuduzović.

Ističe kako prije osuđivanja u društvu majkama treba pružiti sve potrebne informacije, osigurati savjetovališta, stručnu pomoć prilikom javljanja problema te objasniti rizike nedojenja.

“Utjecaj društva je veliki, mnogi su savjeti kontraproduktivni u prvim mjesecima. Dojenje nije odgovornost samo majke, već čitave porodice, zajednice i sistema”, dodala je Kuduzović.

Koordinator projekta “Bolnica-prijatelj beba” Jasmin Hodžić je u svom obraćanju majkama i trudnicama istakao kako je dojenje prva vakcina koju svako novorođenče prima.

“U majčinom mlijeku se nalaze tvari kojih nema u zamjenskom mlijeku i bez obzira na sve tehnologije ne može se napraviti. Brojni vitamini i imunoglobulini štite dijete u prvim godinama života od raznih virusa i bakterija, smanjuju mogućnost nastajanja alergijskih bolesti u odnosu na djecu koja su hranjena zamjenskim mlijekom, a nedavno je i naučno dokazano da djeca koja doje imaju veći koeficijent inteligencije”, izjavio je Hodžić.

Poražavajuća je statistika da samo 18,5 posto majki u Bosni i Hercegovini doji djecu u prvih šest mjeseci.

“Najvažnije je da majke njihova najbliža sredina ohrabri i pruži im podršku. Dešava se da mame, svekrve i drugi dosta utječu na to, jer su u tim danima najviše s majkom. Obeshrabruju ih, govore da im nije kvalitetno mlijeko i slično, a to je posljednje što treba u tom periodu”, kazao je Hodžić.

U Kantonalnoj bolnici Zenica postoji i info linija za pomoć trudnicama i majkama, a Hodžić je istakao da je rijetko ko zatražio pomoć preko tog broja. Majke pomoć traže na internetu i forumima, a Hodžić je istakao kako je pomoć stručnjaka i njegov savjet najbitniji u tom periodu.

Nakon predavanja učesnicama su podijeljeni prigodni pokloni koje su omogućili Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica i zenička apoteka “Zdravlje”.

Izvor: https://www.klix.ba

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.