RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

U BiH trenutno 363 izbjeglice iz Ukrajine, a manje od trećine ima namjeru tražiti azil

Od početka invazije Ruske Federacije na Ukrajinu 14 miliona ljudi bilo je prisiljeno napustiti svoje domove, a nekoliko stotina njih, većinom žena i djece, spas su našli u Bosni i Hercegovini.

Prema informacijama Službe za poslove sa strancima BiH, trenutno je prijavljeno 363 Ukrajinaca koji su smješteni u hotelima i privatnim smještajima u BiH. Kako je Feni rečeno u Službi za poslove sa strancima, 102 državljana Ukrajine iskazali su namjeru podnošenja zahtjeva za azil u BiH.

Pojašnjavaju da se državljani Ukrajine izuzimaju od obaveze pribavljanja viza za ulazak, izlazak, tranzit i boravak na teritoriji BiH te mogu boraviti po pravu bezviznog boravka do 30 dana u okviru dva mjeseca, od datuma prvog ulaska, a po dolasku na teritoriju Bosne i Hercegovine obavezni su da prijave svoju adresu boravka u jednom od nadležnih terenskih centara Službe za poslove sa strancima ili policijskoj upravi.

Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o odobrenju privremenog boravka državljana Ukrajine po osnovu humanitarnih razloga, kojom je propisano da se privremeni boravak može odobriti najduže do šest mjeseci, dok se po članu 9. Odluke o odobrenju privremenog boravka državljana Ukrajine po osnovu humanitarnih razloga njihov boravak može produžiti pod istim uvjetima pod kojima je i odobren.

Sa oko 350 Ukrajinaca Crveni krst Federacije BiH je u kontaktu, a za Fenu kažu da su izbjeglice smještene u privatnom smještaju koji im je najčešće ustupljen na besplatno korištenje, te kod poznanika, prijatelja i rodbine.

Odlukom Vlade FBiH, za potrebe smještaja izbjeglica iz Ukrajine u BiH, ustupljeni su i određeni kapaciteti Hotela Walter kojim upravlja Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom, ali najveći broj, njih 96 i dalje boravi u Međugorju.

Iz organizacije Crvenog križa za Fenu kažu da na terenu vrše procjenu potreba ukrajinskih izbjeglice o kojima informiraju partnere unutar grupe kojom koordinira UNHCR u saradnji sa Crvenim križem, a u čiji rad su aktivno uključene različite UN agencije, te međunarodne i domaće organizacije koje u skladu s raspoloživim kapacitetima odgovaraju na identificirane potrebe. U radu koordinacije učestvuje i Ministarstvo sigurnosti BiH.

– Nastoji se osigurati koordiniran i komplementaran humanitarni odgovor u vidu hrane, higijene, zdravstvene i psihosocijalne podrške, kao i odgovor na specifične potrebe žena i djece – naglašavaju iz Crvenog križa.

Podršku izbjeglicama pruža i Misija OSCE-a u BiH koja svoje aktivnosti koordinira s ključnim državnim i međunarodnim organizacijama, koje takođe pružaju pomoć državljanima Ukrajine u BiH. Iz OSCE-a su za Fenu potvrdili da rade s državnim institucijama država jugoistočne Evrope, u cilju povećanja obima prenamjene imovine oduzete u postupcima protiv grupa organiziranog kriminala, uključujući tu i imovinu za potrebe pružanja smještaja izbjeglicama.

U martu 2022. godine, Agencija za upravljanje oduzetom imovinom, partnerska institucija OSCE-a, obratila se OSCE-u s preporukom da se dio hotela Walter u Sarajevu, oduzetog u krivičnom postupku, iskoristi za smještaj izbjeglica iz Ukrajine. Vlada Federacije BiH je potom donijela Odluku o korištenju kapaciteta hotela za smještaj državljana Ukrajine. Hotel, koji je oduzet 2017. godine, a konfiskovan 2021. godine, bio je u funkciji, ali nije korišten u svrhu pružanja usluga socijalnog smještaja.

Trenutno su dva sprata hotela rezervisana za smještaj do 80 državljana Ukrajine. U ovom hotelu do sada je po tom osnovu smješteno sedam osoba. U ovom trenutku, ovo je prvi primjer društvene prenamjene nekog objekta u BiH, navode iz OSCE-a.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.