RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

U Bijeljini obilježavanje 28 godina od stradanja pripadnika JNA u Tuzli

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović položiće danas vijenac na Spomen-kosturnicu na groblju Pučile u Bijeljini povodom 28 godina od stradanja 54 pripadnika JNA u Tuzli koje su, dok su se mirno povlačili iz kasarne, ubile paravojne muslimanske formacije.

Milunović, koji je i predsjednik Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, vijenac će položiti u 11.00 časova, u sastavu najuže delegacije Republike Srpske.

Obilježavanju u Bijeljini prisustvovaće i delegacija Narodne skupštine Republike Srpske koju čine narodni poslanici Nedeljko Ćorić, Tomica Stojanović i Milan Dakić.

“Zbog epidemiološke situacije, izazvane virusom korona, i ovo obilježavanje biće organizovano bez masovnog prisustva građana”, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Nažalost, još niko nije pravosnažno osuđen za zločin u Tuzli, kada su 15. maja 1992. godine paravojne muslimanske formacije ubile 54 vojnika JNA, koji su se mirno povlačili iz kasarne.

Milunović je ranije istakao da je odgovornost za ovaj unaprijed dobro planiran i pripreman zločin na tadašnjim vlastima opštine Tuzla koje su garantovale bezbjedan izlazak pripadnicima JNA iz grada.

Iz Zavičajnog udruženja Tuzlaka u Bijeljini ističu da postoje brojni dokazi da su policijske snage Tuzle, Teritorijalne odbrane i “Patriotske lige” na Brčanskoj malti prije 28 godina izvršile klasičan ratni zločin u koji je bilo uključeno i tadašnje rukovodstvo grada, a jedan od dokaza je dugo skrivanje masovne grobnice na tuzlanskom groblju “Trnovac” u kojoj su bili posmrtni ostaci ubijenih pripadnika JNA.

“Za ovaj zločin, sve do danas, niko nije kažnjen, iako se tačno znaju imena i prezimena ideologa, nalogodavaca i izvršilaca masakra na Brčanskoj malti, a gotovo tri decenije kasnije, zločin i dalje traje, jer se u samoj Tuzli 15. maj i dalje obilježava kao `Dan odbrane`, nevine žrtve proglašavaju za agresore, a zločinci slave kao heroji”, navedeno je u saopštenju.

Zavičajno udruženje Tuzlaka u Bijeljini je, vodeći se načelom da odgovornost za počinjeni zločin nikada ne zastarjeva, apelovalo na nadležne u Republici Srpskoj, BiH, Srbiji i međunarodnim pravosudnim institucijama, da pokrenu novu istragu protiv odgovornih za zločin nad pripadnicima JNA u Tuzli 15. maja 1992. godine, poručujući da nevine žrtve još čekaju pravdu.

“Pred sudom pravde potrebno je ispitati i odgovornost za etničko čišćenje srpskog naroda u Tuzli i sa područja cijele tuzlanske regije odakle je protjerano 85.000 Srba”, ističu iz Udruženja.

Navodeći da je današnja Tuzla grad bez Srba, iz Udruženja ocjenjuju kao licemjerno što ovaj grad i danas ponosno ističe svoju navodnu multietničnost.

“O tome ubjedljivo govore statistički podaci popisa stanovništva iz 1991. i 2013. godine, kolektivno sjećanje srpskog naroda tuzlanske regije, kao i novi dokumenti i dokazi o zločinu na Brčanskoj malti, te brojnim drugim zločinima nad Srbima i progonu Srba u Tuzli i tuzlanskoj regiji”, ističu iz Zavičajnog udruženja Tuzlaka u Bijeljini.

Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica zajedno sa Zavičajnim udruženjem Tuzlaka radi na tome da se održi sjećanje na sve događaje i stradanja srpskog naroda u tuzlanskoj regiji.

“Napravili smo dokumentarni film, a u ovoj godini će biti izdata i publikacija koja govori o istorijskom kontekstu događaja od Drugog svjetskog rata i statusu Srba koji su imali u Tuzli, pa do početka sukoba 1992. godine i svega što se dešavalo kada je riječ o protjerivanju srpskog stanovništva tuzlanske regije. Jasno i nedvosmisleno smo pokazali podatke koji se odnose i na stradanja, i na etničko čišćenje, odnosno protjerivanje Srba”, rekao je Srni direktor Republičkog centra Milorad Kojić.

Organizator obilježavanja ovog istorijskog događaja od republičkog značaja je Odbor Vlade za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Izvor: Srna

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.