RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

У РС се годишње евидентира више од 600 дјеце жртава насиља и злостављања

У Републици Српској годишње се евидентира више од 600 дјеце која су жртве насиља и злостављања, а оно што забрињава је да је повећан број злостављане дјеце узраста до четири године, речено је на округлом столу у Фочи, којим је обиљежен 4. јун – Међународни дан недужне дјеце жртава насиља.

Министар породице, омладине и спорта Јасмина Давидовић, која је присуствовала округлом столу, навела је да је потребно подићи свијест друштва о значају заштите дјеце жртава насиља.

Давидовићева је подсјетила да у Српској постоји протокол о поступању у случају злостављања дјеце, који су потписала четири министарства – унутрашњих послова, просвјете, здравља и породице, омладине и спорта.

“Прошле године смо Народној скупштини поднијели захтјев за измјену и допуну Закона о заштити од насиља у породици, којим су пооштрене мјере према починиоцима насиља над дјецом и починиоцима који насиље учине у присуству дјетета, па су сада предвиђене и затворске казне”, рекла је Давидовићева.

Округли сто “Заштита права дјеце и борба против насиља над дјецом” организовао је Центар за подршку дјеци жртвама насиља и злостављања при фочанској болници у сарадњи са Канцеларијом омбудсмана за дјечија права Републике Српске, полицијом, центрима за социјални рад и основним школама из регије.

Кроз овај центар за годину и по, колико постоји, прошло је 41 дијете и углавном се ради о физичким злостављањима у породици и међу вршњацима, а било је и пет случајева сексуалног злостављања дјеце од чланова породице или блиске околине.

Дејан Бокоњић, начелник Центра за мајку и дијете Универзитетске болнице Фоча, чији је дио и Центар за подршку дјеци жртвама насиља истиче да овај проблем треба веома озбиљно схватити.

“Када има толико случајева насиља на малом простору Херцеговине и источног дијела до Зворника, који су откривени, питање је колико је случајева који нису пријављени и откривени, да ли због страха или неких других разлога”, каже Бокоњић.

У овом центру дјеца могу добити психо-социјалну подршку стручних лица, која покашавају да им ублаже трауматске посљедице или их евентуално потпуно отклоне.

“Разговарамо са дјецом и у сарадњи са школама и центрима за социјални рад договорамо мјере које треба да буде предузете у тим срединама да би се дијете боље осјећало. Проблем је што су средине мале, па је то срамота за ту средину, друга дјеца начују о чему се ради и онда то дијете буде изопштено из друштва. Када прочитате опис једног таквог случаја, не би вам пало напамет да одустанете и да се не посветите томе, јер једно дијете на вријеме препознато и спасено је огромна ствар за друштво и огромна ствар за то дијете”, напомиње Бокоњић.

Он је навео да је пет случајева судски процесуирано и завршено и да их је доста у поступку, те да то сада иде много уиграније и брже.

Он је упозорио да је у порасту вршњачко насиље, као и злостављање хендикепиране дјеце.

Омбудсман за дјецу Републике Српске Нада Граховац истакла је да је новим законом, који би требало да буде усвојен идуће седмице, протоколом и програмом превенције у образовном систему Република Српска створила потребан оквир и добру основу за заштиту дјеце.

“Оно што је, нажалост, још присутно јесте да се различити облици насиља не препознају на вријеме, да изостаје процјена потреба дјетета жртве насиља и изостају мјере психо-социјалне подршке. Морамо и даље инсистирати на увезивању институција да без обзира гдје се дешава насиље – у школи, породици, на улици, мора постојати мултидисциплинаран приступ у сваком случају, да би се утврдило стање и одредиле мјере подршке”, рекла је Граховчева.

Она је изразила увјерење да ће Центар у Фочи успјешно пружати потребну психо-социјалну подршку, али и да ће бити успјешан у превенцији насиља над дјецом.

Извор: http://www.srna.rs

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.