RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

УНФП: Пружање помоћи старијима битно за рјешавање проблема усамљености

Пружање конкретне помоћи старијим лицима приликом обављања свакодневних послова, као што је набавка животних намирница, врло је битно за рјешавање проблема усамљености, резултати су истраживања које су данас објавили Популациони фонд УН /УНФПА/ и Универзитетски колеџ у Лондону.

Истраживање је спроведено средином 2021. године међу лицима старости од 65 до 85 година у Албанији, Азербајџану, БиХ, Грузији, Србији, укључујући самопроглашено Косово, саопштено је из УНФПА.

Вршилац дужности директора УНФПА за Источну Европу и Централну Азију Џулија Валас изјавила је да усамљеност представља главни ризик за физичко и ментално здравље људи старије животне доби и подрива настојања на промовисању здравог и активног старења.

“Ово истраживање нам помаже да боље схватимо факторе ризика за усамљеност, као и шта ми можемо урадити да бисмо обезбиједили да се старији људи осјећају мање усамљено. Нагласак који је пандемија вируса корона ставила на изазове с којима се многе старије особе суочавају је и прилика да се искаже политичка воља за рјешавање усамљености и постизање напретка у стварању друштава за све старосне категорије”, истакла је Валас.

У саопштењу се додаје да у Источној Европи популација брзо стари због комбинованог ефекта све веће очекиване дужине живота, ниских стопа фертилитета и високих нивоа емиграције, те да је у овом контексту од кључне важности обезбиједити да људи старе у добром здрављу и као активни учесници друштва.

Према истраживању, осам од десет старијих лица, односно њих 79 одсто, каже да су умјерено или екстремно усамљене.

Професор неуронауке на Универзитетском колеџу у Лондону Тара Кек, која је водила истраживање, указала је да се задовољењем потреба код старијих људи може допринијети њиховом здравом старењу.

Истраживање је показало и ограничену повезаност између разних нивоа емотивне подршке и усамљености, те да је неколико других фактора ризика тек благо повезано са усамљеношћу – самачки живот, укупна срећа, тражење подршке очувању менталног здравља, потешкоће са слухом, недостатак подршке којом се исказују љубав и приврженост и блискост са другим људима.

Одређени број других демографских мјера такође није повезан са усамљеношћу, а међу њима су брачно стање, род, живот у урбаном или руралном подручју, задовољство финансијском ситуацијом, укупно здравствено стање, приступ интернету и његово кориштење или врсте друштвених активности којима су се старије особе бавиле прије или се баве током пандемије вируса корона.

Фактори ризика варирају међу земљама и територијама, иако су нивои осјећаја усамљености слични у свих шест земаља и територија обухваћених овим истраживањем.

У извјештају о резултатима истраживања се препоручује усвајање домаћих политика којима ће се штитити права и достојанство старијих људи, с нагласком на њихово здравље и добробит, и наглашава се потреба за израдом и спровођењем програма и на локалном и државном нивоу, како би се особама старије животне доби пружала циљана, опипљива подршка.

Ти програми би се могли односити на кућне посјете мобилних тимова здравствених радника, волонтере у заједници који ће пружати свакодневну подршку или на медицинску и друштвену подршку путем телефона или виртуелно.

Осмишљавање циљаних групних активности у дневним или сличним центрима за здраво и активно старење може бити један од дјелотворних начина стварања и ширења друштвених мрежа за старије људе и пружања опипљиве подршке у заједници, навели су из УНФПА.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.