RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Upriličena edukativna radionica o štetnosti industrijskog otpada za predstavnike medija u BiH

Razumijevanje štetnosti industrijskog otpada, za zdravlje ljudi i životne sredine, naziv je radionice koja je za predstavnike medija upiličena u Sarajevu i na kojoj su eksperti iz ove oblasti ukazali na potrebu intenzivnijeg izvještavanja javnosti o ovom vrlo važnom pitanju. Važnost cijelog projekta, odnosno objektivnog informisanja javnosti kroz djelovanje nevladinih organizacija i medija potvrđuje i činjenica da ga pored ostalih podržavaju Švedska Vlada te UNDP, a njegova kompleksnost ogleda se i u činjenici da je to plod industrijskog nasljeđa s kojim se suočava cijeli svijet. Dodatno za ekološko zbrinjavanje ovog otpada potrebna su značajna finansijska sredstva.

„Ako imamo u vidu da je Sekretarijat Štokholmske konvencije samo za jednu od ovih opasnih hemijskih supstanci odredio rok do 2025. godine do kada se sva oprema i uređaji koji sadrže polihlorirani bifenile, odnosno piralin, stave van upotrebe, a ekološki zbrinu do 2028. godine, onda to dovoljno govori o kakvom se to globalnom prioritetu radi“, istakla je projekt menadžerica Amra Mirvić.

U tom segmentu, istraživanjem unutar pomenutog projekta na nivou BiH je ustanovljeno da zalihe opasnog otpada prelaze 300 tona opreme i uređaja koji sadrže piralin, te trideset tona opreme koja je već stavljena van upotrebe.

„Projekat ima za cilj i pomoći lokalnim zajednicama da svoje kapacitete u upravljanju ovom vrstom opasnog otpada podignu na viši nivo, te da kroz podršku što industriji, što laboratorijama, radimo na većoj opremljenosti za prećenje i analizu ovakvih supstanci u okolišu, ali i svakako da radimo na uvođenju principa zelene hemije u industrijske procese“, naglasila je Mirvić.

Kroz kontinuirani monitoring potrebno je vršiti i stalna ispitivanja na terenu, ističe u ime Instututa za javno zdravstvo Republike Srpske Banjaluka, doktor medicinskih nauka Dušanka Danojević.

„Pojedina mjesta, koja su naročito kontaminirana, odnosno objekti koji su uzrok kontaminacije trebaju u redovnom procesu posebno imati fokus na ispunjavanje ekoloških uslova, odnosno dobijanja ekološke dozvole koja mora prethoditi dobijanju intregrisane dozvole, odnosno uopšte puštanju u rad takvih objekata,  uz stalno praćenje i izvještavanje nadležnih instanci“, akcentirala je Danojević.

Melina Džajić Valjevac magistrica hemije i ekspert za okoliš, pored ostalog naglasak je stavila i na važnost Štokholmske konvencije.

„Ova konvencija je već sada zabranila 31 hemikaliju, a ta se lista stalno dopunjava. Ovdje je takođe veoma važno da mediji prate, upravo ova zbivanja u kontekstu nadopune navedene liste, koja se inače mijenja svake godine“, rekla je Valjevac.

U svemu je veoma značajna kontinuirana stručna i blagovremena medijska podrška, kako bi kompletna javnost bila dovoljno educirana dajući podršku cijelom procesu, zaključeno je pored ostalog na radionici.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.