RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

БиХ: Увоз меса 12 пута већи од извоза

Увоз свих врста меса у Босну и Херцеговину у току ове године је 12 пута већи у односу на извоз ових производа, видљиво је из података Управе за индиректно опорезивање БиХ.

Наиме, у периоду од јануара до краја маја ове године у Босну и Херцеговину је увезено 24.128.750 килограма меса у износу од 144.995.432 КМ.

Како се наводи у овим подацима, највише је увезено говеђег меса, и то 10.682.577 килограма вриједности 88.098.383 КМ, па слиједи увоз свињског меса, 5.910.070 килограма укупне вриједности 25.632.148 КМ.

“Највише меса у току ове године увезено је из Италије, и то за 37.307.856 КМ, па Низоземске за 30.930.800 КМ, те Пољске у вриједности 18.909.019 КМ”, истиче се у подацима Управе за индиректно опорезивање БиХ.

С друге стране, из Босне и Херцеговине је у првих пет мјесеци ове године извезено 2.958.739 килограма меса укупне вриједности 12.458.032 КМ.

“Скоро цијели извоз меса из БиХ чини месо перади и јестиви кланички производи од перади, и то 2.611.400 килограма у износу од 10.815.035 КМ. Још се извозило смрзнуто говеђе месо, свјеже свињско месо, овчје или козје, јестиви кланички производи од животиња – врста говеда, свиња, оваца, коза, коња, магараца, мула и мазги, свињска масноћа и јестиви месни кланички производи, и то све у веома малим количинама”, стоји у подацима УИО БиХ.

Највише меса је ове године извезено у Црну Гору, Сјеверну Македонију и Србију.

Енес Хасановић, секретар Удружења пољопривредника Тузланског кантона, сматра да је потребно да се увози оволико меса јер се у БиХ затвара све више фарми.

“Дошло је до повећања цијена кукуруза и свега осталог те је домаћем пољопривреднику веома тешко да држи фарму. С друге стране, немамо никакву заштиту од државе”, казао је Хасановић.

Према његовим ријечима, наредне године можемо очекивати још већи увоз меса у Босну и Херцеговину јер ће стање бити још горе.

“Што се тиче Федерације БиХ, ми немамо нешто претјерано много кланица које откупљују месо, већ се пољопривредници сами сналазе да продају месо, тако да не очекујем да ће бити боље стање”, рекао је Хасановић.

Економиста Адмир Чавалић истакао је за “Независне” да је велика потражња за месом на нашем тржишту, те да домаћа понуда не може да испуни два основа, цијену и количину ових производа.

“Квалитета нашег меса је неупитна, али је проблем што немамо довољне количине и цијена је висока. Прерађивачи се зато окрећу увозном месу и ово се не дешава само у БиХ, већ широм Балкана. Домаћа месна индустрија није довољно развијена како би могла задовољити потребе тржишта. Ако хоћемо да развијемо домаћу индустрију морамо да развијемо домаћи систем подстицаја, растеретимо домаће произвођаче и тражимо неке нове моделе кооперације”, закључио је Чавалић.

Извор: Независне

Фото: Независне

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.