RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Владајућа коалиција усаглашена око главног преговарача са ЕУ

Предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић изјавио је након састанка у Мостару да је усаглашена одлука на основу које ће бити именован главни преговарач са ЕУ и два замјеника.

Он је рекао да је на дневном реду било осам тачака, те да је договорено и то да закон о заштити личних података буде усаглашен до сриједе како би га Савјет министара могао усвојити до краја седмице.

Човић је додао да је усаглашено да министар финансија БиХ припреми подлогу да би се разговарало о буџету институција БиХ за 2025.

Никшић: Атмосфера разговора и договарања показатељ  се у БиХ праве искораци

Предсједник СДП-а Нермин Никшић изјавио је да ће атмосфера разговора и договарања која се вратила бити показатељ и према ЕУ да се у БиХ праве искораци који ће бити квалификација за отварње преговора.

Никшић је рекао да је веома битно имати ритам, па и у ситуацијама када се не може договорити око свих ствари.

“Власт у БиХ и на осталим нивоима настоји испунити своје услове и бити кредибилан партнер”, рекао је Никшић на конференцији за медије након састанка политичких партнера на нивоу БиХ који је одржан у Мостару.

Он је рекао да је фокус разговора, осим закона, био и на оквирном буџету инстититуција БиХ за идућу и за наредне три године.

“То је важно и за мене и за премијера Републике Српске Радована Вишковића, како би рачунали на оно што су обавезе и могућности ентитетских буџета”, рекао је Никшић, који је и предсједник Владе ФБиХ.

Никшић је поручио да ће ова атмосфера бити задржана како би се дао допринос, јер сваки успјех додатно мотивише да се још више договара и проналазе рјешења.

Вишковић: Разговарамо о могућности расподјеле прихода Централне банке БиХ

Потпредсједник СНСД-а Радован Вишковић рекао је да је на састанку политичких партнера на новоу БиХ договорено да им министар финансија и трезора БиХ достави приједлог буџета Савјета министара, те навео да је разговарано и о могућности да се дио прихода Централне банке БиХ распореди у буџете ентитета.

Вишковић је рекао да се ове године очекује значајан приход од Централне банке БиХ подсјетивши да 60 одсто тог прихода иде у буџет заједничких институција.

“Још не знамо о ком се тачно износу ради. Министар финансија сигурно ће се потрудити да и у разговору са људима из Централне банке сазна на који износ може рачунати пошто 60 одсто иде у буџет заједничких институција, а 40 одсто остаје као обавезна резерва”, рекао је Вишковић на конференцији за новинаре након састанка у Мостару.

Вишковић, који је и предсједник Владе Републике Српске, навео је да је на састанку разговарано и о могућности да се дио тих средстава распореди и према буџетима ентитета, без нарушавања законских одредби.

“То ће све бити предмет припреме коју треба да уради министар финансија за све нас”, рекао је Вишковић.

Састанку у Мостару присуствовали су лидери СНСД-а Милорад Додик, ХДЗ-а БиХ Драган Човић, СДП-а Нермин Никшић, странке Народ и правда Елмедин Конаковић и Наше странке Един Форто.

Ово је трећи састанак партнера у власти на нивоу БиХ у протеклих неколико седмица, а претходни састанци су одржани у Источном Сарајеву и Бањалуци.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.