RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Александар: Само желим да се овај случај више никоме не понови

Недавна и изненадна смрт једне бебе у брчанском породилишту, изазвала је много полемике.

Отац дјетета, Александар Суботић, каже да не тражи доказивање кривице, само жели да се овај случај више никоме никада не понови.

„Једини разлог због којег сам стао пред камере јесте тај да покушам да допринесем да се ово више никоме не догоди. Ја сам мислио да се мени ово никад не може десити. Онда схватиш да се то може десити свакоме“, рекао је Суботић.

Александрова супруга је 6. маја на свијет донијела дјечака који је оцијењен високом оцјеном 9, као изузетно здрава беба.

Ипак, нешто касније, доктори су рекли да беба мора неко вријеме бити у инкубатору.

„Мени је као родитељу несхватљиво да дијете које добије оцјену девет заврши у инкубатору. Они су бебу, недуго након рођења пребацили у инкубатор, јер је дијете промијенило боју и ми, као родитељи смо се помирили са тим“, истакао је Суботић.

Беба је у инкубатору била два дана, за то вријеме прошле су три смјене доктора, који су могли да прегледају бебу, међутим, Суботић истиче да је бебу прегледао само један педијатар.

„Послије тога, током ноћи, беба је тешко дисала, они су покушали реанимацију, убризгавали адреналин, али беба је преминула“, рекао је Суботић.

Директор брчанске Болнице Душан Стокић, такође истиче, да је према информацијама које посједује, дијете рођено здраво.

„Пород је завршен природним путем, на самом породу ‘Aпгар скор’ који се одређује у првој и петој минути и бодује неких пет параметара који показују виталност бебе, дао је оцјену 9, а максимално је 10. То су високе оцјене што говори о томе да је дијете на рођењу било добро“, рекао је Стокић.

На питање новинара зашто бебу нису послали у Тузлу када јој се стање погоршало, јер болница у Брчком нема неонатолога Стокић одговра да то о томе, да ли је то потребно, одлучују педијатри током прегледа.

„Ствар је у томе шта педијатар који прегледа нађе, какве су процјене. Не шаљу се сва дјеца даље. Наши педијатри лијече одређена стања. Оно што се сматра тешким случајем шаље се у Тузлу и Београд“, додао је Стокић.

Брчански љекари су сматрали да у овом случају нема потребе да се беба упућује даље, иако је исход био смртни.

Стокић се ипак искључиво позива на патолошки налаз.

„То је једини објективни налаз. Клинички налаз и процјена су субјективни.  Налаз обдукције каже да се ради о хипотрофичном новорођенчету. Према патолошком налазу узрок смрти је респираторни дистрес синдром или поремећај  дисања“, појаснио је Стокић и додао да се то чешће дешава код раније рођене дјеце, али и да то не мора бити нужно правило.

Александрова супруга се породила, како кажу у болници, у 37 седмици трудноће, а порођај је изазван вјештачким путем, односно дрипом.

Да ли је то било потребно, који је разлог због чега је све урађено на тај начин, те да ли се могло још сачекати са породом, на та питања у брчанској болници нисмо добили одговор.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

U transfuziološkoj službi Bolnice Brčko stanje zadovoljavajuće

Suvad Alagić

Bebe koje se hrane plastičnom flašicom svaki dan progutaju milione čestica mikroplastike

Radio Brčko

Brčko: Pilot projekat 100.000 maraka za subvencionisanje “utopljavanja” individualnih stambenih objekata

Admir Kadrić