У брчанској мјесној заједници Грбавица данас је на мјесном гробљу, служен парастос за 13 српских бораца из овог насеља који су 8. марта 1993. године, заробљени у Бодеришту, а потом свирепо и мучки убијени.
Парастос је такође служен и за још тридесет бораца из ове мјесне заједнице који су погинули у отаџбинско-одбрамбеном рату 1992.–1995. године.
Као и сваке године, тако је и овај пут, почаст страдалим жртвама одао Грбавичачин Петар Ђокић, министар енергетике и рударства Републике Српске.
„Окупимо се овде сваког 8. марта да посвједочимо ономе што се десило на овај дан прије 32. године када је група наших комшија, рођака, пријатеља, кумова, браће из Грбавице мучки страдала и на најсвирепији начин уморена након што су заробљени и тиме се доказало какве су све размјере злочина биле над српским народом посебно у овом крају. Долазећи овдје желимо одати почаст тим људима који су своје животе уградили у слободу српског народа и за слободу, живот и развој Републике Српске“, каже Ђокић и наглашава да до данас рука правде није стигла све оне који су овај злочин организовали и извршили.
„Бескрајно дуго ћемо вјеровати и борити се за правду и нећемо одустати и никада се нећемо уморити тражећи правду а то значи да они који су за овај злочин одговорни морају бити кажњени“, нагласио је Ђокић.
Он је рекао да је само из овог села 47 припадника ВРС дало животе за слободу и за РС.
Предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић рекао је данас да је злочин који је извршен над 13 српских бораца најмонструознији који се десио у току одбрамбено-отаџбинског рата.
„Ово је сигурно један од највећих злочина који се десио над припадницима ВРС и то посебно по својој монструозности и бруталности. Врло добро знамо да су момци су који су били заробљени размијењени без дијелова тијела, без глава. Њих 11 су размијењени током једног дана, а двојицу смо чекали и мјесец дана после тога да их размјене“, каже Остојић и додаје да се на данашњи дан поред 13 Грбавичана сјетимо и свих оних који су дали своје животе за слободу.
„Ово је сигурно моменат да се укаже и упозори на апсурдност државе и правосудног система јер је овај злочин процесуиран и нико није осуђен. Српске жртве и овога пута нису добиле сатисфакцију у виду пресуде осуђујуће да они, а зна се добро који су то људи урадили, буду осуђени и оду на издржавање заслужене казне. Имамо још већи апсурд да они људи чији су потомци били масакрирани морају и да живе и да се срећу, данас када живимо у миру, са оним који су злочин над њиховим најмилијим и починили. На нама је да се сјетимо и да упозоравамо и никада нећемо заборавити. Морамо да научимо да нам се никада више овако нешто не деси“, каже Остојић.
Предсједник Удружења ветерана војске Републике Српске Брчко Цвјетко Симић рекао је новинарима да је на данашњи дан над војницима из Грбавице извршен масакр који до сада није виђен у аналима ратовања.
„Двојици припадника ВРС-а су одсјечене главе и замијењене са тијелима и стављене у различите вреће. Овај датум морамо пренијети на млађа покољења и на нас док смо живи да одајемо почаст погинулим борцима“, наглашава Симић.
Парастосу и полагању вијенаца на споменик палим Грбавичанима присуствовао је и градоначелник Брчко дистрикта Синиша Милић који је рекао да је овај злочин један од најтежих ратних злочина на простору Брчког а вјероватно и шире.
„Оно што посебно боли породице жртава, а и све нас, јесте одсуство правде у процесуирању одговорних за овај злочин. Нажалост ми не можемо напријед док правда не буде задовољена. Са оваквим радом Суда и Тужилаштва БиХ нисам сигуран да ће се то десити у догледно вријеме. Ми треба да чувамо успомену на жртву коју су дали мјештани Грбавице и других мјеста и на све оне који су дали жртву за одбрану РС-а те да чинимо све да њихово дјело не буде узалуд већ да чувамо Републику Српску како знамо и умијемо“, истиче градоначелник Милић.
Јован Пудић, отац једног од масакрираних бораца ВРС-а у знак протеста због ослобађајуће пресуде тројици оптужених пред Судом БиХ за овај злочин није желио коментарисати данашњи дан као и због чињенице, како је рекао да се након ослобађајуће пресуде нико није никада огласио поводом тога.
На Споменик погинулим борцима Грбавице положени су вијенци и упаљене свијеће, а данашњој годишњици обиљежавања страдања грбавичких бораца и цивила, присуствовали су представници јавног и политичког живота Дистрикта из реда српског народа, те бројни мјештани и чланови породица настрадалих.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.






