RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Брчко: Одржана дебата о безбиједности новинара

У организацији Канцеларије ОЕБС-а у БиХ, те Клубовима новинара у Брчком данас је у нашем граду одржана дебата на тему безбиједност новинара у Дистрикту и успостављању контакт тачака за безбиједност новинара у БиХ, иницијативе и механизма који ће пружити бољу заштиту новинара у њиховом раду.

Златан Мусић, службеник за слободу медија Мисије ОЕБС-а у БиХ каже да је примијећен повећан број напада на новинаре, па је тако у прошлој години забиљежено 59 напада на новинаре за разлику од просјека који износи око 30 напада годишње.

„Јако је пуно инцидената који се дешавају у он лајн простору говора мржње, пријетњи, вербалних напада на новинаре који врло брзо могу ескалирати у физичке нападе у стварном простору и овај механизам заштите новинара је могућност да новинари могу директно контактирати контакт тачку у Полицији или Тужилаштву“, истакао је Мусић.

Према његовим ријечима најизложенији нападима и самом ризику су новинари који извјештавају о темама попут корупције, ратних злочина, људских права, мањина и свих тема које су за наше друштво генерално везане за неку врсту политике.

Мусић каже да истраживања јавног мнења показују да је домаћи медијски простор у БиХ презасићен лажним вијестима, говором мржње, обманама и манипулацијама. Овом приликом представљена су и нова законска рјешења у циљу регулације он лајн простора, штетних наратива и лажних вијести у БиХ.

Осим представника медија на дебати су учествуовали и представници судске власти дистрикта Брчко, као и представници брчанске Полиције, који су уједно и контакт тачке за успостављање иниијативе за безбиједност новинара у дистрикту Брчко.

Џевида Хукичевић, портпарол Полиције дистрикта Брчко напомиње да су они у прошлој и овој години већ два пута поступали по пријави напада на новинаре.

Радмило Ивановић, тужилац Тужилаштва дистрикта Брчко који је уједно и контакт тачка у свим случајевима гдје се ради о угрожености новинара каже да је њихов задатак да процесуирају све оне који изврше кривично дјело напада на новинаре.

„Морам признати да законска рјешења нису данас довољна и у том смислу би требало промијенити законе у којима би се новинари третирали као службена лица и као такви би имали виши ниво заштите“, каже Ивановић.

Адмир Кадрић, предсједник Удружења БХ новинара клуба у Брчком наглашава да што се статистике тиче у прошлој години линија за новинаре је забиљежила 87 директних или индиректних напада на новинаре, а већ у овој години их има 20 што показује тренд раста у наредном периоду.

„Ако се узме у обзир да предстоје локални избори очекујемо да ће опција напада на новинара бити још више изражена“, истакао је Кадрић.

Како је закључено на данашњој дебати тренутно стање медија има генерално негативан утицај на демократију у БиХ.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.