RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Брчко: Одржано предавање “Русинска ризница”

Фото: Анђелка Ђурић

У организацији Удружења Русина „Русини“ из Брчко дистрикта синоћ је у Просвјетиној галерији „Сава Шумановић“ одржано предавање о културолошкој различитости Дистрикта под називом „Русинска ризница“.

Представник русинске националне мањине у Брчком и члан Савјета националних мањина у Дистрикту Дарио Лукић рекао је да је ово предавање организовано са циљем представљања русинске заједнице и различитости култура у нашој заједници.

„Ово предавање које смо организовали, данас слави љепоту русинске културе и промовише важност разноликости које нас обогаћују као заједницу. Кроз пезију, музику и предавање желимо да искажемо богатсво наше културе које је важно за идентитет нашег града“, рекао је Лукић и захвалио се Влади Брчко дистрикта и ресорном Одјељењу за финасијску подршку у реализацији овог предавања.

Русини су један од наслабије познатих европских народа, народ за који врло мали број људи никада није ни чуо. Они су етничка и језичка група који припадају источнословенској групи народа и углавном живе на територији садашње Украјине, Пољске и Словачке.

Њихов тачан број у свијету се не зна јер нису призната мањина у свим државама у којима живе. Претпоставља се да их у свијету има око 1,5 милиона.

Историчар Мирослав Бабић рекао је синоћ на предавању да су Русини гостољубив народ, познат по лијепом резбарењу и народном везу, умјетности шарања ускрсних јаја воском помоћу игле, као и чувеним пастирским пјесмама праћеним фрулом.

Говорећи о положају русинске националне мањине у БиХ он је рекао да је на попису становиштва 1991. године у нашој земљи било 133 Русина.

Фото: Анђелка Ђурић

„На посљедњем попису становништва из 2013. године у Републици Српској живјело је свега 19 припадника ове мањине а у самом Брчком само четири Русина“, рекао је Бабић и додао да је њихово име Русини потиче од староруског израза „Рус“ који се користио за описивање становништва кијевске Русије, древене словенске државе која је постојала у средњем вијеку.

Бабић каже да нису етнички повезани са данашњим Русима и њихов језик је ближи украјинском и да се боре за већа аутономна права у заједницама у којима живе.

Предавање о културолошкој различитости синоћ су својим пјесмама обогатиле и чланице етно-пјевачке групе „Босиљак“ из Брчког које су пред многобројном публиком извеле сплет етно пјесама.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.