Удружење “Дистрофичари” Брчко дистрикта поднијели су захтјев Јавном предузећу “Путеви Брчко“ за уклањање шест архитектонских баријера на тротоарима у строгом центру града како би лица која користе инвалидска колица могла несметано да прелазе главну градску улицу, сазнали смо од Наташе Дамјановић чланице овог Удружења.
Она је рекла да инвалиди у колицима, најпрометнију градску улицу не могу прећи на пјешачком прелазу код Вијећнице према згради Владе, на три прелаза код Четврте основне школе, један прелаз на улазу у улицу Мехмедагића као и пјешачки прелаз поред паркинга хотела „Јелена“.
„Од Вијећнице према Општини постоји пјешачки прелаз али не постоји спуштен тротоар када се силази на сам пјешачки прелаз. Такође, постоји не пресјечена зелена површина, што за нас значи да би морали доћи до тог дијела и ићи дуж зелене површине ка Граничном прелазу, како би заобишли тај дио, вратили се уз исту зелену површину, само са друге стране, да дођемо до пјешачког и прешли ка бившој згради општине,“ истакла је Дамјановић и појаснила да код Четврте основне школе постоји пјешачки прелаз преко Булевара мира, према Робној кући, али не постоји силазни тротоар и не постоји могућност преласка на другу страну Булевара.
„Наш прелазак на другу страну изгледа тако што морамо од Четврте ОШ гдје имају два пјешачка прелаза, да идемо према семафору код аутобуске станице на улазу у улицу Мехмедегића која води до Трга младих и потом пређемо улицу, затим идемо преко споменика Спрпским браниоцима Брчког, према згради Скупштине, вратимо се на излазну рампу од паркинга Хотела „Јелена“ како бисмо дошли на њихов паркинг и након тога тек имали приступ згради бивше робне куће и осталим објектима који се налазе у тој близини,“ појаснила је Хоџић Самра Беки чланица Удружења „Дистрофичари“ Брчко дистрикта.
Она каже да постоје још два неприлагођена пјешачка прелаза и то један у Близини зграде Радио Брчког који води ка насељу Српкска Варош и други који је у непосредној близини банке и налази се на улазу у то насеље.
„Недостатак и непостојање адекватних силазних тротоара за инвалидска колица, као и младе мајке које возе бебе, ствара велике проблеме. Принуђени смо да возимо по самој саобраћајници што успорава саобраћај, а самим тим наши животи нису безбиједни, наша колица су изложена физичким оштећењима, као и пуцању гума до којих је јако тешко доћи. Нама су инвалидска колица једино превозно средство и излаз у друштво. Сматрамо да је много лакше и једноставније водити рачуна приликом саме изградње него накнадним реконструкцијама и реконструкцијом постојећих ивичњака и тротоара, које нама отежавају свакодневно кретање,“ нагласила је Наташа Дамјановић и изразила наду да ће надлежне институције позитивно реаговати и ријешити ове проблеме.
Она је рекла да су овом предузећу и раније слали исте захтјеве али да позитивног одговора није било.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.