Praktična nastava u brčanskim srednjim školama organizuje se na različite načine zavisno od zanimanja te nastavnog plana i programa. Za učenike trećeg stepena nastava se realizuje u privatnim preduzećima, dok se za smjerove četvrtog stepena praksa pretežno realizuje u školama.
Tehničku škola Brčko trenutno pohađa više od 900 učenika koji praksu obavljaju kako u školi tako i u privatnim preduzećima na području Distrikta. Zamjenik direktora škole Borislav Subašić kaže da praksu u ovoj školi učenici trećeg stepena praksu obavljaju u školi, dok za vrijeme obrazovanja na drugoj i trećoj godini dvodnevnu praksu pohađaju u privatnim preduzećima.
“Automehaničari prvu godinu prakse obavljaju u školi, dok za vrijeme obrazovanja na drugoj i trećoj godini praksi prisustvuju u aumoheničarskim radionama na području Distrikta. Za učenike koji pohađaju Geodeziju i građeivnarstvo praksa se realizuje u školi te zajedno sa profesorima izlaze na teren i obavljaju mjerenja, dok jedan dio te prakse obavljaju u javnim i privatnim preduzećima”, potvrdio je Borislav Subašić direktor Tehničle škole Brčko.
Subašić pojašnjava da ako se pohađaju zanati praksa na prvoj godini se odvija jedan dan u sedmici, dok na drugoj godini tri dana učenici prisustvuju teoretskoj nastavi i dva dana su rezervisana za praktičnu nastavu. Na trećoj godini praktična nastava se odvija do dva i po dana u sedmici.
“Trenutno ispunjavamo uslove kada govorimo o električarima, ali u pojedinim segmentima potrebno je u narednom periodu obezbijediti sredstva kako bi ojačali kapacitete škole. Za automehaničare je obezbijeđena zasebna prostorija u kojoj se nalaze četiri motorna vozila, tri dizalice, odnosno kompletan potrebni program. Za vodoinstalatere je potrebno također obezbijediti zasebnu prostoriju sa zaštitom, kabinama i pratećom opremom. U toku su pregovori sa privatnim firmama u Brčkom s cilje pružanja boljih uslova oko obavljanja praktične nastave te smo obavili i razgovor sa Insitutom u Tuzli koji imaju želju napraviti u Brčkom centar za polaganje stručnih ispita”, dodao je Subašić.
S obzirom da je Ekonomska škola strukovna učenici svih zanimanja obavljaju praktičnu nastavu. Više je vrsta praksi koje se realizuju u ovoj školi a jedna od najzanimljivijih učenicima je “Preduzeće za vježbu” koje priprema učenike za rad u pravom preduzeću. Posljednih godina nije bilo određenih izmjena u odvijanju same prakse osim što se trenutno u Ekonomskoj školi praksa za sad ne odvija u školskom restoranu, a koja se odvijala dugi niz godina.
“Trenutno nemamo nastavni kadar koji bi realizovao praktičnu nastavu u školskom restoranu, na konkurse koje smo objavljivali niko se nije javio i nije spreman da radi u trenutnim uslovima, te sada te prostorije koristimo za vannastavne aktivnosti. U posljednje vrijeme u privatnim preduzećima, odnosno ugostiteljskim objektima praktičnu nastavu realizujemo za ugostiteljsko – kulinarske tehničare, kuhare i konobare”, rekla je Zora Pajkanović, direktorica škole. Ona kaže da prvi razredi trećeg stepena jedan dan pohađaju praktičnu nastavu, dok drugi i treći razredi ukupno dva dana prisustvuju praktičnoj nastavi, te dodala da Ekonomsku školu pohađa oko 700 učenika.
Fariz Mujkanović profesor ekonomske grupe predmeta kaže da su praktičnu nastavu pod nazivom “Preduzeće za vježbu” pokrenuli s ciljem motivisanja učenika da teoretski dio nastave pretvore u djelo.
“Ovaj predmet je prilika da učenici imaju uvid kako se pokreće preduzeće, rasporeda kadrova, kako obezbijediti finansijska sredstva i kako osnovati preduzeće u sudu. Učenici prolaze razne faze kao što su nabavka, prodaja, računovodstvo. Predmet je zahtjevan ali učenici ipak iskazuju veliku zainteresovanost zbog njegove autentičnosti”, istakao je Mujkanović.
Potrebno je nastavni program prilagoditi savremenim kretanjima u regionu i svijetu te više povezati škole sa privredom i istražiti domaće tržište rada kako bi se shodno potrebama tržišta učenici opredijelili za tražena zanimanja, potvrdili su direktori brčanskih srednjih škola.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.