RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Brčko: Promocija knjige “Početak rata i zločini nad Hrvatima Općine Brčko 1992. godine” izazvala izuzetan interes javnosti

Magistar povijesti Stjepan Marčetić sinoć je pred više od 200 okupljenih govorio o svojoj knjizi „Početak rata i zločini nad Hrvatima Općine Brčko 1992. godine“, istaknuvši da je knjiga zbir isključivo činjenica baziranih na historijskim dokumentima i izjavama svjedoka ratnih dešavanja na ovim prostorima.

Inače, u knjizi autor jako studiozno obrađuje mikro lokaciju kakvo je područje Brčkog, čineći to kroz stradanja Hrvata početkom 1992, uz vrlo uspješno prenošenje toga i u kontekst stradanja na teritoriji kompletne Bosanske Posavine. U knjizi je mnoštvo, do sada neobjavljenim činjenicama, pronađenih i u gradskim arhivima Zagreba, Beograda, Novog Sada i Slavonskog Broda.

„S jedne strane imamo fakte, odnosno pisane dokumente no, s druge strane, ne znamo u biti šta je iza toga. Upravo to „iza“ Marčetić pojašnjava u knjizi kazujući šta se dešava nakon tih dokumenata kroz svjedočenja sudionika Domovinskog rata, ali i stradalnika“, istakao je urednik izdanja Vladimir Bugarin.

Čovjek koji je dobrim dijelom asistirao kod pisanja knjige, kao sudionik vremena koje ona obrađuje, Ilija Matanović u svojstvu recenzenta i promotora zapisanog, prije svega, naglašava da je zapisano da ovu knjigu, zbog činjenica u njoj zapisanih, treba imati svaki Hrvat, bez obzira da li je sa ovih prostora ili iz zemalja regiona.

„Knjiga je bazirana isključivo na istorijskim činjenicama, jer je u njoj „plastično“ na temelju dokumenata opisano ono što se događalo, bez uveličavanja ili umanjivanja značaja tih dešavanja. Knjiga onemogućava da bilo ko za 10, 20 ili 50 godina kaže bilo je ovakva ili onakva 108. brigada, jer bila je tačno onakva kakva je zapisana u knjizi“, naglasio je Matanović.

Predsjednik Udruge obitelji poginulih 108. Pješačke HVO brigade Brčko Ivo Anđelović ističe da ovako jedno djelo zasnovano na činjenicama predstavlja jako važan temelj u takozvanoj kulturi sjećanja.

„Osnovni cilj knjige, rekao bih, i jeste da se ne zaboravi, zbog budućnosti svih generacija koje dolaze. Tim prije jer vjerujem da smo svi svjesni kako rat nikome ne donosi dobro i stoga knjiga dodatno dobija na značaju“, akcentirao je Anđelović.

Sam autor magistar Stjepan Marčetić naglašava da ga je kod prikupljanja arhivske građe i dokumenata, što je trajalo više od tri i po godine, nosila misao i činjenica da na spomeniku palim Hrvatima u samom centru Brčkog nema ni imena poginulih.

„Živimo u gradu u kojem se s brojem žrtava i danas licitira, u gradu u kojem se o žrtvama ne smije baš sasvim otvoreno govoriti pa u tom kontekstu pomenuću i sam spomenik koji se nalazi u centru grada, na kojem se ne smije navest broj žrtava sa njihovim imenima i prezimenima“, istakao je Marčetić, dodavši da upravo navedeno je poziv svima nama da istraživački, studiozno i istorijsko-metodološki pristupimo istraživanju perioda Domovinskog rata na ovim prostorima, odnosno da upravo faktima govorimo o činjenicama i ništa osim i ništa preko toga.

Knjiga govori o događajima koji se, nada se autor, neće više nikada i nikome ponoviti, samo je jedan od temelja za dalja istraživanja.

„Nadam se da će neki budući period dovesti do toga da uslijedi i nastavak ove knjige, jer smatram da je ovo tek početak“, zaključio je autor, magistar povijesti Stjepan Marčetić.

Inače, više od 200 prisutnih, među kojima su svjedoci pomenutih dešavanja, ali i brojni zvaničnici privrednog i političkog života Distrikta i Županije Posavske, ukazuje na izuzetan respekt javnosti, spram onoga što je u knjizi: „Početak rata i zločini nad Hrvatima Općine Brčko 1992. godine“, zapisano.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.