RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Brčko: Saopćenje za javnost povodom obilježavanja Međunarodnog dana nestalih

I nakon 27 godina od počinjenih ratnih zločina, 24 godine od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i 19 godina od uspostave Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, suočeni smo sa činjenicom da nadležni organi vlasti, policija, tužilaštvo i sud Brčko distrikta Bosne i Hercegovine nisu dovoljno uradili na pronalaženju tijela nestalih i ubijenih Bošnjaka i Hrvata, organizovanom i sistemaskom prikupljanju podataka i dokaza o ratnim zločinima, procesuiranju osumnjičenih i kažnjavanju počinioca ratnih zločina.

Dodatno zabrinjava to što se na takvo stanje sve više navikavamo, tako da o pronalaženju nestalih i kažnjavanju počinilaca ratnih zločinaca koji i dan danas slobodno šetaju gradom, razmišljaju samo porodice nestalih i njihove udruge – udruženja.

Protesti zbog takvog stanja počinju se tretirati kao zastranjivanje i remetilački faktor jednoj politici koja je izgleda spremna ratne zločine zaboraviti i time zločince amnestirati.

Ako se takva politika nastavi počet ćemo se i sami pitati da li se zločin zaista i desio, mada činjenice o zločunu potvrđuju:

  • Udruženja raspolažu podacima preko 500 ubijenih Bošnjaka i Hrvata i nestalih civila u Brčkom.
  • Fizičku torturu, logore, silovanja, nasilno protjerivanje proživjelo je više hiljada grđana nesrpske nacionalnosti na općini Brčko.
  • Porušena su oba mosta na rijeci Savi, na pješačkom mostu ubijeno je više od stotinu civila i do sada za to niko nije procesuiran.
  • Porušeni su gotovo svi islamski i katolički vjerski i kulturni objekti na prostoru općine Brčko.
  • Iz svojih domova protjerano je više desetina hiljada građana općine Brčko nesrpske nacionalnosti.
  • Iako brčanski zakoni obavezuju, kako Tužilaštvo, Policiju tako i ostale nadležne institucije lokalne vlasti, da se aktivno uključe u prikupljanje podataka o zločinu, pronalaženju tijela odvedenih i nestalih, procesuiranju osumnjičenih za ratne zločine i kažnjavanju počinilaca i naredbodavaca do sada po tom pitanju nisu dovoljno uradili.

Od strane lokalnih organa vlasti od 2011. godine nije pronađeno niti jedno tijela nestalih Bošnjaka,H rvata i ostalih, a niti se po tom pitanju od strane vlasti išta ozbiljno preduzima.

  • Do sad nismo upoznati niti sa jednim ozbiljnim izvještajem o prikupljenim podacima o onome što se dešavalo u Brčkom u periodu od 1992  do 1995.

I danas ratni zločinci, njihovi naredbodavci i pomagači se slobodno šetaju po gradu, ima i oni koji su osuđeni za ratne zločine, a zaposleni su u organima vlasti i primaju platu iz budžeta Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.

Nezadovoljni ovakvim stanjem Koordinacija “Udruženje porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Brčko distrikta BiH, „Udruga obitelji nestalih, nasilno odvedeni i ubijeni Hrvata“ Brčko distrikta BiH, Udruženja za pomoć žrtvama i preživljelim seksualnog nasilja u ratu „SUZE„ Brčko distrikt BiH Udruženje „Glas žene žrtve rata„ Brčko distrikta Bosne i Hercegovine i „Udruga zatočenih – Udruženje zarobljenih„ Brčko distrikta BiH upućuje javni protest i tim povodom zahtjeva:

  • Odgovornost javnog tužioca i tužilaštva u cijelini, kao i šefa policije zbog  nedovoljnog dijelovanja u skladu sa svojim zakonskim ovlastima.
  • Odgovornost predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti jer po tom pitanju nisu pokrenuli nijednu ozbilnu političku akciju.
  • Moralnu odgovornost bivših i sadašnjih  članova Vlade  i Skupštine Brčko distrikta Bosne i Hercogovine iz reda bošnjačkog i hrvatskog

Mi nemamo pravo na zaborav naših najmilijih, na zaborav prema počinjenim ratnim zločinima i amnestiranje ratnih zločinaca, nikada nismo i nećemo prestati prozivati odgovorne za njihovo nedovoljno angažiranje – nezaintersiranost za pronalaženje nepronađenih i na pronalaženju i kažnjavaju počinitelja i njihovih naredbodavaca za  počinjene ratne zločine.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

U Brčkom obilježen Međunarodni dan nestalih

Mirsad Arnautović