Žetva pšenice zasijane na oko 1.000 hektara na području Distrikta bit će okončana do kraja ove sedmice.
„Više od 70 procenata hljebnog žita je požnjeveno, a prinosi bi mogli biti rekordni, što praktično znači skoro dvostruko veći od uobičajenog prosjeka“, rekao je Drago Novaković predsjednik Udruženja poljoprivrednika „Sava“ Brezovo Polje Selo, precizirajući da su prinosi ove godine između sedam i osam tona po hektaru što je rekord zasigurno u posljednjih dvadesetak godina za brčanski atar.
Ako se svemu doda da je vlažnost zrna idealna, onda poljoprivrednici u Distriktu mogu biti više nego zadovoljni.
„Ono što nas objektivno brine je jako niska otkupna cijena od 320 KM po toni, jer bi objektivna cijena trebala iznositi blizu 400 KM po toni”, akcentira Novaković konstatujući da proizvođači nemaju mogućnost čekanja eventualno viših cijena, s obzirom na rekordne prinose i nemogućnost kvalitetnog lagerovanja požnjevene pšenice, već je odmah predaju otkupljivačima.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.
