Danas je u Brčkom održana debata o unapređenju zakonskog okvira e-trgovine u Bosni i Hercegovini. E-trgovina u BiH još nije uokvirena u zakon, a cilj debate je traženje od nadležnih na lokalnom i državnom nivou da se e-trgovina zakonski poboljša, uredi i uokviri po uzoru na zemlje Evropske unije.
Debata u Brčkom realizira se u okviru projekta „Doprinos udruženja potrošača u zaštiti prava potrošača u BiH u skladu s pravilima EU o e-trgovini“ čiju realizaciju implementiraju nevladine organizacije UG „ToPeeR“ Doboj, udruženje „DON“ Prijedor i Omladinski centar “Vermont” Brčko, a finansira Europska unija u BiH.
Direktor “Vermonta” Damir Radenković kazao je da je cilj debate poboljšanje postojeće pravne regulative i njenog usklađivanja sa okvirima, mehanizmima i pravima potrošača u EU.Snežana Šešlija, izvršni direktor UG „ToPeeR“ iz Doboja napomenula je da proces i postupak e-trgovine u BiH ničim nije regulisan. Ona je kazala da korisnike e-trgovine prvo treba upoznati s njihovim pravima, a onda treba raditi na poboljšanju zakonskog okvira, bez obzira da li se radi о donošenju novih ili poboljšanju nekih drugih zakona.
Murisa Marić, izvšni direktor Udruženja za zaštitu potrošača „Don“ iz Prijedora kazala je da mi u Bosni i Hercegovini moramo razlikovati dvije vrste trgovine, registrovane trgovce koji robu prodaju na fizički i e-način i prodavce putem društvenih mreža, što je sve skupa poražavajuće za jedno društvo zbog njegove neuređenosti u tom segmentu. Marić je kazala da istraživanje na oko 100 Fejsbuk stranica pokazuje da BiH dnevno u prosjeku gubi preko pet miliona KM poreza od roba „na crno“.
Zaključci debate biće proslijeđeni Vladi Brčko distrikta i Vijeću ministara BiH.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.