Djelatnici udruženja „Posavina bez mina“ od 2005. godine konstantno obavljaju svoje iz oblasti upozoravanja od mina i pomoć žrtvama, a u sklopu toga rade i hitno obilježavanje sumnjivih površina koje je neophodno dok proces deminiranja ne bude završen.
S obzirom da u posljednje vrijeme, zbog situacije s koronavirusom, građani sve više izlaze u prirodu, ovo udruženje je odlučilo da u suradnji s BH MAK-om podijeli letke i izvrši obnavljanje protuminske signalizacije na području Distrikta i Županije Posavske, rekla je predsjednica udruženja Svjetlana Pavlović.
„S obzirom da ljudi vrlo malo znaju o minama, odlučili smo da postavimo nove karte s minskom situacijom i s novopostavljenim znakovima. Obići ćemo pojedina udruženja koja su u velikom kontaktu sa stanovništvom, da njima damo letke kako bi oni podijelili stanovništvu. Također ćemo posjetiti i ključne ljude u nekoliko općina i u Posavskom kantonu i Brčko distriktu kako bi im skrenuli pažnju da se financiranje u području deminiranja mora nastaviti, s obzirom na to da je ove godine jako puno novca preusmjereno na borbu protiv Covida-19“, ističe Pavlovićeva.
Pavlovićeva ističe kako mine ne zastarjevaju i s godinama ne gube svoja svojstva te ih u BiH ne bih trebali zanemarivati.
„U BiH imamo još 80.000 mina zakopano u zemlji, a u samom Brčkom imamo preko 13 kvadratnih kilometara sumnjive površine. Oko dva posto teritorija naše država zaraženo je minama, tako da moramo da nastavimo s deminiranjem, pogotovo zato što se BiH obvezala potpisivanjem Konvencije o zabrane mina da će država biti slobodna od utjecaja od mina do 2025. godine“, upozorava Pavlovićeva.
Djelatnici Udruženja Posavina bez mina, danas su započeli s aktivnostima na području Dubrave i Cerika, a u sljedećim danima će nastaviti s aktivnostima u drugim dijelovima Distrikta i Posavine. Predsjednica udruženja apelira na građane da se odgovorno ponašaju i ne skidaju znakove upozorenja na mine, jer su oni postavljeni s razlogom.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.