RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Кадрић и Шаховић обишли корита ријека чије је чишћење у току

На подручју Брчко дистрикта је почело чишћење свих ријечних корита, потока и канала у одређеној дужини из којих се вода током обилних падавина изливала у оближна насеља, а за овај посао је, из резервних средстава у локалном буџету, обезбијеђено нешто више од два милиона марака.

Ријеч је првенствено о коритима Брке и Тиње, затим мањим и већим притокама ових ријека, као и латералним каналима. Тим поводом су данас Есед Кадрић, замјеник градоначелника Дистрикта и Џевдет Шаховић, шеф Одјељења за пољопривреду у брчанској Влади обишли мјесну заједницу Паланка и Брка гдје се чисти корито ријеке Брке, те насеље Уловић и подручје Пољопривредног добра „Посавина“ гдје се исти посао ради на латералним каналима. Кадрић је истакао да ће се након овог посла од плављења прилично заштитити најмање 500 стамбених објеката.

„Желимо да се до јесени очисте сви канали и прочисте сва ријечна корита како бисмо у случају нових киша могли значајно да смањимо штете. У овај посао вриједи улагати, а све у циљу како не бисмо касније морали да санирамо оштећене куће“, рекао је Кадрић.

Најбоље рјешење би, како истиче Џевдет Шаховић, шеф Одјељења за пољопривреду, било регулисање корита локалних ријека што кошта неколико стотина милиона марака. Међутим, тренутним чишћењем корита од отпада и грања ће се, за много мањи износ новца, добити значајни ефекти.

„Сви ови пројекти ће коштати око два милиона марака, а сигурно ће, уколико се деси, свака наредна поплава начинити до 30 одсто мању штету становницима. Поред тога, са еколошког аспекта ће ријечна корита, потоци и канали бити много чистији и угледнији“, истакао је Шаховић.

Смајл Устаибришевић, власник имања у мјесној заједници Брка, које је у последњих десет година четири пута плављено, задовољан је тренутним активностима и сматра да је то требало урадити много раније како мјештани не би водили дугогодишњу битку са обилним кишама. Његово мишљење, међутим, не дијели Абдулах Ђонлић, предсједник мјесне заједнице Паланка који сматра да је потребно много више новца и озбиљнији приступ заштити од поплава.

„Треба проширити корито Брке и направити насип бар на критичним тачкама односно оним дијеловима гдје ријека највише излијева“, закључује Ђонлић.  Иначе, читав посао заштите од поплава у смислу чишћења корита локалних ријека, утврђивања насипа, успостављања водозаштитних објеката и другог ће коштати око 5,5 милиона марака, а што ће бити обезбијеђено из кредитних и донаторских средстава.

Pogledajte video:

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.