У периоду од децембра 2012. године откада је градоначелник Брчко дистрикта наредио провјеру диплома свих запослених у јавној управи, до сада је утврђено постојање 21 оваквог фалсификованог документа.
Међу радницима са лажним дипломама су биле двије особе запослене у Дирекцији за финансије, двије у здравству, једна у Одјељењу за јавни регистар, четири у образовању, десет у Одјељењу за јавну безбједност и двије у скупштини.
Такође је, за још четири радника, послато обавјештење Полицији дистрикта о потреби утврђивања вјеродостојности, а за које су накнадно стигла обавјештења да су исправне и валидне.
Иначе, провјера диплома, која је при крају, се односи на све запослене у јавној управи Брчко дистрикта са средњом, вишом и високом стручном спремом.
Градоначелник Анто Домић истиче да је, један од оних који су добили отказ због посједовања лажне дипломе са високом стручном спремом, обављао функцију инспектора финансија у Брчком.
„У овом случају је контрола дуго трајала, али смо из загребачког Свеучилишта успјели да добијемо несумњиве доказе о фалсификовању дипломе јер је утврђено да је, на броју тог факултетског документа којег је посједовао финансијски испектор, уписана женска особа. Такође је потврђено да он никада није уписао нити завршио Економски факултет у Загребу“, појаснио је градоначелник Домић истичући да је инспектор са лажном дипломом тужио Дистрикт због добијања отказа.
Градоначелник је најавио анализу судских пресуда у овим предметима приликом чега ће, против свих оних за које је суд утврдио да посједују невјеродостојне школске документе, упутити регресне тужбе како би вратили јавни новац који су добијали док су радили са лажном дипломом.
„Ако узмете уз обзир да је један финансијски инспектор на годишњем нивоу имао 30.000 марака бруто плату, а радио је, на примјер, 15 година, онда ће он морати да обештети Дистрикт финансијским износом од око пола милиона марака“, образложио је градоначелник Домић.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.