BrčkoSport

Košarkašice Lavova na korak do velikog finala

KK Lavovi Brčko

Košarkašice KK Lavovi Brčko juče su u dvorani Tehničke škole u Brčkom odigrale prvu utakmicu polufinalne serije play-offa šampionata Bosne i Hercegovine protiv ekipe KK “Jumper” iz Zenice, i upisale sigurnu i ubjedljivu pobjedu. Pobjeda koja im je donijela prednost na startu polufinalne serije koja se igra na dva dobijena meča.

LAVOVI BRČKO 67

JUMPER ZENICA 46

20:13, 7:12, 27:11, 13:10

Sigurom igrom tokom većeg dijela meča izabranice trenera Bližnjakovića nisu dozvolile iznenađenje na startu doigravanja za prvaka Bosne i Hercegovine. Ostvarena je pobjeda na domaćem terenu, koja je košarkašice Lavova dovela na korak od najvećeg klupskog uspjeha u dosadašnjoj istoriju, plasmana u veliko finale za prvaka Bosne i Hercegovine. Za taj poduhvat potrebno je ostvariti još jednu pobjedu, a prva prilika za tako nešto pruža se već u nedelju, 28. aprila u zeničkoj Areni, kada je na rasporedu revanš susret. Eventualna majstorica biće odigrana 1. maja u Brčkom.

Vrlo dobro su brčanske košarkašice započele sinoćnju utakmicu u dvorani Tehničke škole. Uz sjajnu podrušku sa tribina vrlo brzo prave početnu seriju 8:2, da bi nakon toga uslijedio blagi pad u igri što gošče koriste da se polovinom prve četvtine rezultatski vrate u meč. Međutim, na krilima raspoložene Estefani Fajardo (12 poena u prvoj četvrtini) Lavice do kraja ovog periodu uspjevaju da vrate rezultatsku prednost. Veliki broj grešaka i promašenih zicera u napadu tokom drugog perioda igre rezultiralo je možda i najlošijom četvrtinom domaćih ove sezone. Zeničanke koriste pad u igri i do odlaska na poluvrijeme dolaze do minimalnog zasotatka 27:25.

Da je pad u igri tokom druge četvrtine bio samo prolazna slabost, pokazala je treća četvrtine. Po povratku na teren, Lavice prave seriju 9:0, dolaze do dvocifrene rezultatske prednosti koju konstantno uvećavaju tokom ovog perioda igre. Već pomenutoj Fajardo u realizaciji su se priključile kapiten Iva Karišik i Valentina Došić, a podatak da su domaće košarkašice u trećoj četvrtini postigla jednak broj poena kao za čitavo prvo poluvrijeme dovoljno govori sam za sebe. Tamo gdje su stale u trećoj, Lavice nastavljaju i u četvrtoj četvrtini. Uz podršku sa tribina Lavice prave novu seriju od 11:3, a pogotkom Valentine Došić van linije za tri poena dolaze i do najveće prednosti na ovom meču od 26 poena razlike 65:39 na četiri minuta do kraja susreta. Ulazak u igru mlađih košarkašica, gošće koriste da poraz koliko toliko ublaže, za konačnih 67:46.

Najefinkasnija kod Lavova i na ovom meču bila je  Estefani Fajardo koja je ostvarila novi dabl-dabl učinak od 21 poena, 15 skokova i 4 asistenicje. Odličan učinak imale su i Iva Karišik sa 16 poena, 8 skokova, 2 asistencije i 2 ukradene lopte, te Valentina Došić sa 13 postignutih poena, 3 asistencije i 3 skoka. Pored njih, na ovom meču nastupile su i: Anđela BekićTamara ŠarenacSara Đokić 4, Adna MerdanovićNataša SavićJelena Lazarević 6, Isidora VidovićJelena Đurić i Yarelli Padilla 7.

Revanš susret polufinala play-offa šampionata Bosne i Hercegovine za košarkašice između Jumpera i Lavova zakazan je za nedelju, 28. aprila u zeničkoj Areni sa početkom u 17:30 časova.