RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Ljudska prava građana BiH ugožavaju i zvanične institucije vlasti u državi

Kršenje ljudskih prava od strane zvaničnih institucija u BiH, te njihov odnos prema lažnim vijestima i uopšte medijima bila je tema stručne radionice upriličene u Brčkom, a namijenjene prije svega predstavnicima sudstva i policije.

„Ljudska prava od strane zvaničnih institucija u BiH, prije svega, sudstva i policije se krše na svim nivoima, a to se odnosi ne samo na pravo mišljenja i slobodnog izražavanja, već i kršenje zakonom zagarantovanih prava, poput  prava na mirno okupljanje ili slobodu kretanja. Najsvježiji, drastičan primjer, je više od 4.000 prekršajnih naloga zbog odluke Kriznih štabova o uvođenju odnosno kršenju policijskog sata za vrijeme pandemije koje su građani platili, a da za to nije bilo zakonskog uporišta“, rekao je profesor Krivičnog prava, Univerziteta u Lukavici Aleksandar Ivanović.

Zakonske nedorečenosti omogućavaju policiji sprečavanje i najavljenih mirnih protesta.

„Bilo je prekomjerne upotrebe sile prema učesnicima protesta, vjerovatno jer se nekome nije svidjelo ono zbog čega protestuju iako za primjenu sile nije bilo zakonskog osnova“, akcentirao je Ivanović.

Kršenja ljudskih prava su prisutna, istaknuto je, unatoč, solidnom zakonodavstvu, bliskom EU, koje u ovoj oblasti imamo u BiH.

„Evropski standardi uvijek idu ka tome da se pojedincu dozvoli da u punom kapacitetu, poštujući zakonska ograničenja, uživa sva ljudska prava i slobode i to na način da država preuzima obavezu osiguravanja provedbe zagarantovanih ljudskih prava“, kazala je profesorica prava na Univerzitetu u Tuzli, Dženeta Omerdić.

Posebna priča, istakli su učesnici, je sloboda medija i država, koja kroz dozvole o radu praktično umanjuje medijske slobode.

„Mediji su, kroz davanje dozvola, odnosno ustupanje frekvencija direktno pod kontrolom države, što je s jedne strane u redu. No, s druge. oduzimanje dozvola ili frekvencija istinski mora biti neophodno i svakako predviđeno zakonom“, akcentirala je profesorica Omerdić.

Svi akteri, što podrazumjeva i medije, zaključak je skupa, moraju hitno djelovati, kako bi zakonska regulativa u BiH, bila poboljšana ali i dosljedno primjenjivana u praksi.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Брчко: Одржана прва од три радионице о промоцији људских права у Дистрикту

Vladimir Matijević