RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiHBrčko

Međunarodni dan bez duhanskog dima – 31. siječnja: Prestanak pušenja u cilju poboljšanja zdravlja

Konzumacija duhana i duhanskih proizvoda, kao i izlaganje duhanskom dimu poznato kao pasivno pušenje, znatno doprinose obolijevanju, invalidnosti i prijevremenom umiranju u svim starosnim skupinama, zbog čega je prema pušenje svrstano u bolesti pod šifrom F17.2 kao “sindrom ovisnosti o duhanu”.

Doktorica Dragana Tomić, specijalistica pneumoftiziologije, liječnica u JZU Zdravstveni centar za Radio Brčko je rekla kako duhanski dim i konzumacija proizvoda iz ove skupine ima izrazito loš utjecaj na zdravlje čovjeka i naglasila kako ono predstavlja riziko-faktor za razlog mnogih bolesti, prvenstveno malignih i kardiovaskularnih te drugih bolesti poput plućnih i infektivnih bolesti poput tuberkoloze.

“Duhanski dim sadrži više od 7.000 različitih supstanci, među kojima je preko 250 opasnih po zdravlje i oko 80 za koje je utvrđeno da su kancerogeni, odnosno da izazivaju maligne bolesti. Oni nisu opasni samo za pušače nego i za ljude u njihovoj okolini. Pušači danas imaju daleko veći rizik za razvoj raka pluća nego pušači od prije 50 ili više godina što se objašnjava promjenama u sastavu i dizajnu cigareta u koje se dodaju različiti aditivi, arome, pojačivači okusa, koji su isto tako štetni kao sam duhanski dim. Također, izloženost duhanskom dimu je odgovorna za četvrtinu slučajeva raka pluća i kod nepušača; kod njih se povećava rizik za 20-30% za razvoj raka pluća kao i za moždani udar i bolesti srca i krvnih sudova – što su moždani udar i srčani udar”, rekla je dr. Tomić.

Prema procjenama WHO-a, svake godine umire oko osam milijuna ljudi zbog pušenja, a oko 900.000 zbog pasivnog pušenja. Od ukupnog broja umrlih zbog pušenja, pola umire u radno produktivnoj dobi, između 35. i 69. godine starosti, gubeći u prosjeku oko 20 godina života. Dr. Tomić kako je povećan broj obolijevanja zbog konzumacije duhanskih proizvoda i u našoj lokalnoj sredini.

“Nemamo precizne statističke podatke o tome, ali ono što iz svog vlastitog iskustva, a i moje kolege su primijetili, da u zadnjih nekoliko desetak godina, a posebno zadnjih pet do šest, značajno se povećao broj obolijevanja od raka pluća. Sada je to riječ o sve mlađim populacijama, a primijetili smo da je stopa preživljavanja sve manja i manja; da se stanja sve brže pogoršavaju, odnosno da ishodi liječenja nisu baš na nekoj zavidnoj razini”, istaknula je Tomić.

Stoga doktorica ističe kako je vrlo važno pokušati riješiti se ove štetne navike, u svrhu prevencije bolesti i zaštite svoga zdravlja, jer, kaže, “nikada nije kasno za prestanak pušenja jer kad ostavimo cigarete rizik od obolijevanja se postupno smanjuje, što za maligne bolesti kao i za obolijevanje od drugih bolesti”.

Mag. psihologije i psihoterapeutkinja pod supervizijom Vesna Zekić kazala je kako je pušenje klasificirano kao bolest ovisnosti i da tako takva uvelike utječe na psihološko stanje čovjeka.

„Ovisnost o nikotinu danas je jako rasprostranjena među ljudima, a prestanak pušenja je zaista veliki izazov za čovjeka. Osobe najčešće potraže pomoć psihologa zato što im je jako važno da je netko uz njih u tim trenutcima, psihološka pomoć im jako puno znači. Možda jedna od tri osobe pokušaju same da se same izbore s time i uspiju, ali najčešće traže pomoć psihologa“, rekla je Zekić.

Kada je u pitanju BiH, i dalje se bilježi daleko viša stopa konzumiranja duhanskih proizvoda od europskog prosjeka, čak 35,5 % i to među populacijom starijom od 15 godina.

Prema rezultatima Studije o stanju zdravlja odrasloga stanovništva, koju je radio Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, u ovom entitetu pušenje potvrđuje 44,1% ispitanika, od čega 56,3% muškaraca i 31,6% žena. Prema podacima Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, svaki treći stanovnik ovog bh. entiteta konzumira duhan, dok za Brčko distrikt podaci nisu dostupni.

Po tom pitanju, u cilju unaprjeđenja zdravlja stanovnika Brčko distrikta kroz zaštitu nepušača i rizičnih grupa, krajem 2017. godine, Skupština Brčko distrikta usvojila je Zakon o zabrani pušenja i drugih oblika upotrebe duhana i duhanskih proizvoda na javnim mjestima na javnim mjestima, a krajem 2019. godine usvojene su i izmjene i dopune ovog zakona.

“Upravni nadzor nad primjenom ovog zakona vrši Odjel za Zdravstvo i ostale usluge Vlade Brčko distrikta, a inspekcijski nadzor vrši sanitarna inspekcija i druge inspekcije u okviru svoje nadležnosti”, obrazložila je šefica stručne službe Skupštine Brčko distrikta, Stojanka Knežević.

Sukladno tome, glavni inspektor Inspektorata Brčko distrikta Zoran Gajić istaknuo je kako se ovaj u Distriktu primjenjuje u potpunosti, te kako od strane građana nije bilo prijava povodom kršenja ovog Zakona.

“S današnjim danom u prošloj godini što se tiče zabrane pušenja nije bio ni jedan podnesen zahtjev od strane građana od pravnih subjekata. S druge strane, pravni subjekti i samostalni poduzetnici su dužni ukoliko kupac potrošač ili gost ne poštuje mjere i ne pridržava se zabrani pušenja, da ga upozore, ne pruže mu uslugu, odnosno traže ga da napuste prostor i ukoliko on to ne uradi, mogu pozvati Policiju Brčko distrikta ili Sanitarnu inspekciju. Takvih slučajeva u prošloj godini nije bilo, međutim inspekcija kroz svoj redovan rad vrši i kontrole u pogledu primjena odredbi spomenutog Zakona”, istaknuo je Gajić.

On je napomenuo kako su propisane sankcije za kršenje odredbi Zakona, a kreću se od 1.000 KM do 2.000 KM za pravne osobe ili samostalni poduzetnike te o 50 do 200 KM za fizičke osobe, ukoliko ne postupaju sukladno odredbama Zakona.

Za kraj, ono što je svakako vrijedno ponoviti je da je pušenje bolest ovisnosti te da godišnje odnese nekoliko milijuna života diljem svijeta. Prestanak pušenja jedna od najznačajnijih odluka koju pušači mogu poduzeti u cilju poboljšanja zdravlja.


31. siječanj je proglašen za Međunarodni dan bez duhanskog dima na podsjećanje kada je u prosincu 1982. godine među studentima na Medicinskom fakultetu u Tuzli osnovana je Sekcija za borbu protiv pušenja čiji je entuzijazam i aktivizam bio predvodnik i pokretač brojnih aktivnosti u borbi protiv pušenja duhana desetljećima kasnije u BiH. Osnivač sekcije bio je prof. dr. Rajko Igić, šef Zavoda za farmakologiju i toksikologiju. Profesor i njegovi studenti, bili su vođeni idejama da pušače treba upoznati s opasnostima koje izaziva konzumacija duhana, o načinima odvikavanja i, možda i najvažnije, utjecati na mlade da i ne počinju pušiti. Na inicijativu Sekcije, Kongres studenata medicine bivše Jugoslavije proglasio je 31. januar za Dan bez cigareta. Svjetska zdravstvena organizacija je 1982. godine aktivnosti Sekcije za borbu protiv pušenja Medicinskog fakulteta u Tuzli označila kao najmasovniju preventivnu akciju studenata medicine u Evropi.*

* MFTZ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.