RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Nedostatak certifikovanih stručnih osoba za rad sa počiniocima nasilja u porodici najveći problem

U okviru projekta “Osnaživanje prevencije i borbe protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici u Brčko distriktu BiH, u Brčkom je održna druga mentoring sesija pod nazivom “Rad sa počiniocima nasilja u porodici”.

Ovaj projekat implementuje Fondacija “Udružene Žene” Banja Luka zajedno sa Udruženjem građana “Vive Žene” Tuzla, a uz finansijsku podršku UN Women BiH.

Zvijezdana Marković, pravna asistentica u ovoj Fondaciji kazala je da se u praksi najmanje govori o uzrocima nasilja u porodici koji kreću upravo od počinioca, te da je najveći problem u BiH nedostatak certifikovanih stručnih osoba za rad sa njima.

“Pokušavamo dodatnim radom i edukacijama sa ljudima koji su imali prilike da rade sa počiniocima nasilja u porodici, da ih dodatno edukujemo i da na neki način oni osnaživaju svoje kapacitete. Svakako je ta certifikacija rada stručnjaka i stručnjakinja u ovoj oblasti preporuka nekih međunarodnih standarda”, istakla je Marković.

Šef Pododjela za socijalnu zaštitu brčanske Vlade, Nataša Stevanović, potvrdila je i da Distrikt također nema certifikovanih stručnih osoba za rad sa počiniocima nasilja u porodici, te da je ova sesija jako bitna za sve subjekte zaštite jer će se upoznati kako ustvari raditi sa takvim osobama.

“Govorim o Pododjelu za socijalnu zaštitu, o Medicinskom centru, zdravstvenim radnicima, Tužilaštvu i Sudstvu. Jer nam je jako bitno da kod Pravilnika o načinu sprovođenja izricanja mjere obaveznog socijalnog tretmana i izricanja obavezne mjere liječenja od ovisnosti primjenjujemo certifikovane subjekte zaštite. Na prostoru Distrikta nema certifikovane osobe za ovu oblast. Mi svi u sklopu svojih struka znamo kako postupati, međutim kod danas, sutra primjene ovog Pravilnika to nam je jako bitno”, pojasnila je Stevanović.

Jedan od današnjih predavača, Nikola Dorontić, porodični terapeut u banjalučkoj nevladinoj organizaciji “Profamilija”, kroz projekat je, na specifičan način koji nije propisan zakonom, 30 mjeseci radio sa počiniocima nasilja.

“Specifičnost je po tome što smo našli model kako da ponudimo počiniocima da dobrovoljno prihvate rad na sebi. Isustvo koje imam u radu sa oko 300 počinioca ukazuje na činjenicu da je ovaj rad zapravo vrlo koristan i opravdan. I da pomaže, kako žrtvama da dođe do prekida nasilja, tako i samim počiniocima da nauče drugačije modele komunikacije sa svojim članovima porodice”, istakao je Dorontić.Tokom sutrašnjeg dana i u četvrtak, u okviru ovog projekta, biće održana i prva bazična radionica pod nazivom “Razumijevanje nasilja prema ženama i nasilja u porodici”.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.