RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Ниске температуре погодују зимском мировању воћа

Тренутне временске прилике са снијегом који је пао и пад температуре спријечило је цвјетање воћа и штете од мраза, те је ово вријеме погодовало воћњацима, тврде воћари на подручју дистрикта Брчко.

Бакија Рибић, пољопривредни произвођач из Шаторовића каже да су ниске јануарске температуре погодовале зимском мировању воћа и неће негативно утицати на количину и квалитет воћа.

„Ове температуре ће погодовати расту биљке и припреми за сљедећу фазу развоја“, каже Рибић.

Будући да се ове седмице очекују температуре пар степени изнад нуле, воћари би могли искористити тај период за резидбу воћњака јер она није могућа ако се снијег задржава на стаблима и ако температуре иду испод нуле.

„Током зимског мировања воћки воћари се припремају за прољећну вегетацију, крече стабла, врше орезивање и расађивање воћа“, појаснио је Рибић..

Према његовим ријечима, због високих температура током новембра и децембра сокови су се спорије транспортовали из грана у коријенов систем, што су најбоље могли да виде резачи током резидбе јер су маказе након резова биле мокре од сокова биљака.

„Хладно вријеме дошло је у идеалном тренутку за све воћне врсте, a ниске температуре које ће се наставити и у наредном периоду, дају наду да не би требало да дође до пријевременог кретања вегетације што је био чест случај претходних година“, каже Рибић.

Најбоље би било, кажу стручњаци, да се висина сњежног покривача повећа и да тако остане што дуже јер сваки дужи период праћен високим температурама за зиму и рано прољеће неће одговарати воћкама.

“Воће за свој развој захтијева ниске температуре како би се у прољеће могло нормално развијати. често се дешава да биљке које нису прошле ниске температуре у прољеће не цвјетају и рађају, појаснио је Рибић.

Протекла година за пољопривреднике дистрикта Брчко била је веома неповољна због лоших временских услова и елементарних непогода, али су брчански воћари ипак успјели да задрже квалитет својих производа.

„Опасност пријети од ниских температура и мразева у прољеће који неповољно утичу на плодове воћа“, истакао је Рибић.

Рибић је овом приликом подсјетио власнике засада воћа да је резидба воћних стабала обавезна мјера одржавања која ће нам помоћи да имамо здрава стабла, добар и квалитетан урод.

Бакија Рибић пољопривредни произвођач из Шаторовића бави се првенствено производњом шљиве чијих засада има око четири хектара, као и један хектар трешње, а своје производе посредством једне извозничке фирме пласира на европско тржиште.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.