RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Обиљежено 26 година од убиства 69 Срба у Буквику

Парастос за 69 Срба из Буквика и околних села које су припадници муслиманско-хрватских снага убили 14. септембра 1992. године, служен је данас у капели на гробљу у брчанском насељу Српска Варош, као и у спомен-капели у Буквику.

Служењу парастоса присуствовали су породице погинулих и несталих, грађани који су били у логору, представници борачких удружења,те  српски представници извршне и законодавне власти у Брчком.

Члан Управног одбора Мјесне заједнице Буквик Слободан Мијатовић, који је као осамнаестогодишњак био у логору, каже да је у Буквику и околним селима 1992. године живјело око 2.500 Срба и да су сви они прошли кроз логор.

“Био сам 22 дана у логору, а било је људи који су остали и пола године.”, рекао је Мијатовић

Симо Башић, преживјели буквичанин  сјећајући се тога дана није  могао сакрити сузе и са болом каже да му је супруга силована и од тога умрла, а да за то нико није одговарао.

Парастосу у Буквику присуствовао је и Миломир Савчић, предсједник Борачке организације РС који  истиче  да је ово јш један од примјера гдје одговорних за злочине над  србима нема иако су починиоци познати. Осврћући се на недавну пресуду Ђакићу Савчић је рекао да је то срамна и увредљиво мала казна за кривично дјело против ратних заробљеника и рањеника.

„Очигледно је да ми Срби  нисмо равноправни пред судовима БиХ, а то  је један од разлога  због ког је и вођен протекли грађански рат“, истако је Савчић.

Пресуду Ђакићу  испред спомен капеле  убијеним србима у Буквику  прокоментарисао је и градоначелник Брчког Синиша Милић  који каже да  последња одлука Суда БиХ  вођена против  починилаца злочина  у Буквику   не подржава квалификацију о независности правосуђа.

„Ријеч је о политичкој одлуци која има амбицију да креира историју на овим  просторима“, истакао је  Милић.

Након парастоса положени су вијенци и запаљене свијеће  у спомен  капели  поред имена убијених буквичких Срба.  Од  око 2.500 пријератних становника  Буквичке регије данас их тамо живи  око 350 углавном старих и болесних

 

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.