RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Obilježena godišnjica stradanja civila na mostu Brčko-Gunja

Udruženje porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Brčko u koordinaciji sa Udrugom obitelji nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata Distrikta, te Udruženjem za pomoć žrtvama i preživjelim seksualnog nasilja „Suze“, kao i Udruženjem logoraša Brčko, danas su polaganjem cvijeća i vijenaca na graničnom prelazu most Brčko-Gunja obilježili 32. godišnjicu od stradanja više desetina civila koji su preko mosta na Savi, iz Hrvatske krenuli svojim kućama u BiH, da bi proslavili prvomajske praznike i našli se na mostu u trenutku njegovog dizanja u zrak.

„Užas, užas…  vidio sam na cijelom ovom dijelu prema opštini veliki broj raskomadanih dijelova tijela. Pored ostalog, vidio sam, a kasnije sam to i prebrojao da je od siline eksplozije, praktično se od tijela odvojilo jedanaest ljudskih glava koje su izgledale kao da su odrubljene“, kaže očevidac stravičnog zločina na mostu, tadašnji inspektor brčanske Policije Novalija Fazlović, koji prisjećajući se događaja prije 32 godine naglašava da se odmah nakon dizanja mosta u zrak od strane uniformisanih lica, nigdje nije moglo stati nogom, a da ne nagaziš na dio tijela ili staneš u lokvu krvi.

U potpunosti svjesni i rečenog u Udruženju porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Distrikta, podsjećaju da je više desetina nedužnih civila izgubilo živote krećući se tog 30. aprila 1992. u 4 sata i 45 minuta mostom od Gunje ka Brčkom.

„Negdje oko 100 ljudi u tim trenucima je ubijeno, odnosno izgubilo život. Ono što znamo je da su do sada identifikovana dva lica. Riječ je o jednoj ženskoj osobi iz Doboja i jednom tijelu muškarca iz Jelaha“, naglasio je predsjednik Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Brčko Sead Golić.

Predsjednik Udruge obitelji nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata Distrikta Marin Brkić, nije optimista kad se radio o podizanju optužnice za ovaj zločin, odnosno procesuiranju njegovih počinilaca.

„Most je bio stvarnost. Most nije bio film. Na mostu su izginuli nedužni ljudi, čijih dijelova tijela raskomadanih eksplozivom nema ni dan danas. Počinioci zločina i nalogodavci nisu kažnjeni, jer neko očigledno krije dokaze i ja mislim da optužnica za most nikad neće ugledati svijetlo dana, zbog nekih struja unutar samog Tužilaštva koje nisu za podizanje optužnice“, akcentirao je Marin Brkić.

Gradonačelnik Brčkog Zijad Nišić smatra da je brčanski most jedno stratište, koje je ucrtano na mapi svijeta.

„Malo je dokaza, svjedoci koji su u posjedu dokaza biološki odlaze, tako da Tužilaštvo i Policija na neki način su uskraćeni za mogućnost da identifikuju počinioce“, naglasio je gradonačelnik Nišić dodavši da je jako bitno da brčanski most bude mjesto opomene, mjesto apela, mjesto sjećanja, ne samo na nedužne civile koji su izgubili živote prije 32. godine, već i na sve civilne žrtve bilo kom narodu da pripadaju, koje trebaju obilaziti svi oni koji propagiraju mir među ljudima.

Dogradonačelnik Brčkog Anto Domić smatra da se kultura sjećanja mora održavati i kroz posjetu mostu te prisjećanjem i na ovakve zločine.

„Moramo dolaziti ovdje da bismo čistog obraza mogli nastaviti saradnju sa svima koji ovdje žive jer za sve ima mjesta. No moramo posebno poštovati žrtve, uvažavajući našu djecu koja trebaju živjeti u Bosni i Hercegovini, ukazujući i na ove zločine, kako se više nikada ne bi dogodili”, kazao je Domić.

Okupljanjem na mostu kroz kulturu sjećanja i narednih godina nastavićemo do vršimo pritisak na nadležne da, poručeno je iz Distrikta, podignu optužnicu, te procesuiraju počinioce zločina na savskom mostu u Brčkom.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.