RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Održana radionica “Digitalni alati za kredibilno izvještavanje i provjeru činjenica” u Bijeljini

Radionica u organizaciji Mediacentar Sarajevo i agencije BORAM, u okviru projekta kojeg podržava Evropska unija, pod nazivom „Digitalni alati za kredibilno izvještavanje i provjeru činjenica“ održana je juče u Bijeljini.

Učesnici radionice „Digitalni alati za kredibilno izvještavanje i provjeru činjenica“ održananoj juče u Bijeljini naučili su metode i digitalne alate koji se koriste za provjeru, verifikaciju i praćenje porijekla medijskih sadržaja. Predavanja i praktične vježbe bile su fokusirane na utvrđivanje mreža dezinformisanja u lokalnom medijskom okruženju, prepoznavanje lažnih naloga na društvenim mrežama, pronalaženje originalnih izvora tvrdnji, citata ili novinarskih priča, i trendove u kampanjama dezinformisanja sa stranim uticajem.

Maida Muminović, izvršna direktorica Mediacentra, Sarajevo, ispred organizatora je kazala da je osnovna motivacija u organizaciji ovakve Radionice bila pomoć novinarkama i novinarima, studentima novinarstva, blogerima i blogericama koji učestvuju u kreiranju medijskog prostora u BiH da se koriste digitalnim alatima za provjeru informacija i činjenica.

Emir Zulejhić, jedan od moderatora Radionice imao je stručno i zapaženo izlaganje na temu „Dezinformacije i fenomen „lažnih vijesti“ u BiH“. On je naveo da su dezinformacije fenomen koji se dešava u cijelom svijetu, ali ono što je specifično za BiH jeste jako veliki broj anonimnih ili kako ih struka zove „divljih“ portala.

„Ne zovemo ih medijima iz razloga što takvi portali, zapravo i nisu mediji. Za njih ne rade novinari, oni većinom nemaju urednike, a njihov rad se u suštini bazira na prenošenju članaka koji su legitimno objavljeni na nekim drugim medijima, a oni na taj način zarađuju novac“, naznačio je Zulejhić.

U Bosni i Hercegovini još ne postoji ni jedan zakon koji bi obavezao nekog vlasnika portala da da otkrije svoj i identitet onih koji rade za anonimne portale.

Učesnici su bili 15-ak novinara iz BiH, koji su na kraju radionice dobili CERTIFIKAT o učešću od strane Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.