RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Одржан парастос поводом 22. годишњице страдања Срба у Буковцу

Парастосом који је служио протојереј Никола Лукић испред споменика за 90 страдалих становника Буковца у 20. вијеку, обиљежена је 22. годишњица од како су на данашњи дан 1992. године Армија БиХ и ХВО у потпуности разрушили ово село, а преживјело становништво протјерали са кућних прагова.

Осамдесетдвогодишња старица Босиљка Бајић која је у нападу на Буковац изгубила сина јединца Данила огорчена је на власти, које се према њој односе као да не постоји.

„Ни мене, а ни њега у гробу нико не поштује. Данас када сам остала сама не знам куда ћу, и питам се имам ли ја икаквих права“ кроз сузе прича баба Босиљка, милујући слику страдалог сина на мермерном споменику смјештеном у дворишту Српске православне цркве посвећене Св. Ћирилу и Методију.

Сличну бол већ 22 године носи и Вељко Пекић који још не зна за посмртне остатке 29.годишњег брата Луке који је након заробљавања у Буковцу одведен у Орашје гдје је убијен.

„Са буквичког платоа од септембра 1992. године од укупно 68 погинулих још трагамо за 15 Срба чијих посмртних остатака нема.Одведени су ,као дјеца из школе, након чега им се губи сваки траг. У трагању за страдалима, обилазили смо бројне институције у Брчком, али нам нико неће да помогне. Кад су српске жртве у питању, нема приче о правди,“ огорчен је односом брчанских институција према питању несталих српских цивила Вељко Пекић.

Критикујући Тужилаштво Брчко дистрикта БиХ Живан Илић, предсједник брчанског БОРС-а, по ко зна који пут је поновио да је 8. марта 2000. године проглашењем Дистрикта правда за српске страдалнике заборављена.

„Прије четири године поднио сам тужбу против Зекеријаха Мујкановића главног тужиоца због непредузимања никаквих корака против одговорних за етничко чишћење буквичке регије, за 13 страдалих Грбавичана, за гранатирање града. Прије пар мјесеци добили смо одговор да је наша кривична пријава одбачена. Изгледа да за нас правде нема“ рекао је Илић.

Упркос свему данашње окупљање Буковчана, којима су се придружили представници српских институција и политичких партија на челу са Ђорђом Којићем, предсјендиком брчанске Скупштине, показало је да жртве нису заборављене. Јер како рече поп Лукић „на нама је да испоштујемо жртве које су пале за Републику Српску: у супротном све је узалуд , смисао жртве биће обесмишљен“

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.