RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Одржана јавна расправа о Студији утицаја на животну средину Центра за управљањем отпада

У Брчком је данас одржана јавна расправа о Студији утицаја на животну средину Центра за управљање отпадом Брчко дистрикта, гдје су се грађани могли упознати са технологијом планираног Центра и изнијети своје ставове и коментаре о утицају овог пројекта на животну средину и локално становништво.

Како је овом приликом речено Влада Брчко дистрикта је у циљу побољшања система управљања отпадом, као и искориштења корисних компоненти отпада, донијела одлуку о изградњи Центра за управљење отпадом. Шеф Одјељења за комуналне послове Владе Брчко дистрикта  Мајазудин Вехабовић је присуствујући јавној расправи истакао да се не ради о новом сметлишту него о најсавременијем Центру за управљањем отпадом планираном на локацији Кладје.

„То је пројекат на 65 хиљада метара квадратних, сав под кровом без неугодних мириса. Од 100 тона које се довезу у току дана 80 тона иду у даљу прераду, а 20 тона се вози на даљу депонију“; појашњава Вехабовић.

Он је додао да се Центар за управљање отпадом увелико разликује од актуелне депоније, чија ће санација врло брзо започети.

Говорећи испред сарајевске компаније која је радила Студију утицаја на животну средину Адмир Мешановић је обраћајући се данас грађанима појаснио да је циљ овог Центра да аутоматизирано смањи будуће количине отпада који се прикупља на подручју Дистрикта. Да из њега узме материјале који имају неку вриједност и који се могу на други начин искористити, а оне количине које се баш никако не могу искористити одбвезу на регионалну депонију.

Грађани који су данас присуствовали јавној расправи углавном су били незадовољни оним што су чили. Дубравко Баришић, мјештанин Доњег Рахића каже да је против ове студије која, како је рекао, није узела у обзир све битне чињенице.

„Једна од битних чињеница да сви потоци и рјечице на овом подручју завршавају уријеци Тињи која се 500 метара узводно од фабрике воде улива у ријеку Саву. Тако да, уколико се изгради овај Центар, наш водовод неће вриједити, и не само наш, него и градски водовод“, тврди Баришић.

Према његовим ријечима грађани на овом подручју могу заборавити питку воду, стоку и све оно од чега живе.

Баришић је овом приликом нагласио  да су грађани тражили да се ова јавна расправа одржи  31. марта на Ускрс када велики број заинтересованих грађана долази на одмор кући, због чега је данас позвао Владу и Скупштину да тада дођу у Улице на протесте које ће тог датума организовати.

Јавној расправи су данас поред великог броја грађана присуствовали највиши званичници Владе и Скупштине дистрикта Брчко.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.