RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Правда није стигла ни након 25 година од стравичног страдања Грбавичана

На гробљу у брчанском насељу Грбавица данас је служен парастос за 13 припадника Војске Републике Српске (ВРС) које су, прије 25 година, заробили, мучили, убили, а потом и масакрирали припадници хрватско-муслиманских формација. Иако постоје сви докази у вези са овим стравичним злочином који се десио на подручју брчанског насеља Бодериште, за то још увијек нико није одговарао.

„Управо је то оно што и даље највише боли“ – поручено је током одавања почасти грбавичким страдалницима међу којима су син и брат Јована Пудића, предсједника одбора Удружења породица погинулих бораца ВРС у Брчком.

Пудић је, данас, јавност подсјетио на мученичко страдање, тог 8. марта, 1993. године. „Један борац је убијен снајпером, док су други живи похватани и убијени на најзвјерскији начин. Двојица су обезглављени, док су осталима сјекли дијелове тијела. Предмет овог злочина обрађује Тужилаштво за ратне злочине у Сарајеву и већ двије године чекамо да нешто ураде, али узалуд“, рекао је Пудић.

Служењу парастора су, поред породица погинулих бораца, мјештана и чланова српских борачких организација и удружења, присуствовали и српски представници власти из Брчко дистрикта и Републике Српске.

Међу њима је био и Синиша Милић, градоначелник Брчко дистрикта који је рекао да је разочаравајућа чињеница да, из године у годину, жртве Грбавице чекају правду.

„Не види се помак у истрази, чак се помињу и извршиоци злочина, а правде још увијек нема. Све док је тако, не можемо ићи напријед онако како желимо“, рекао је Милић.

Као и ранијих, тако су и ове године, на парастос у Грбавицу, из Републике Српске, стигли министар индустрије, енергетике и рударства, иначе Грбавичанин, Петар Ђокић и министар рада и борачко-инвалидске заштите РС-а, Миленко Савановић.

„Сваке године ћемо се окупљати на овом мјесту потврђујући да се десио злочин и нећемо престати да тражимо правду“, рекао је Ђокић, а министар Савановић је истакао да сјећање на грбавичке жртве мора да буде трајно, да треба се преноси младим генерацијама, те да, на неки начин, буде наук да су Срби много страдали у историји ратовања на овим просторима.

Представници српских борачких организација и удружења, те представници Срба из локалне и власти РС-а су, након парастоса, запалили свијеће и положили вијенце испред Споменика 13 страдалих Грбавичана.

 

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.