RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

“Радио Брчком” уручено 20 паметних телефона

Према ријечима Жељка Бошковића, шефа за лиценцирање телекомуникацијских мрежа, запосленима у “Радио Брчком” данас је уручено 20 паметних телефона  Самсунг Галакси С 10.

Ово би била одлична вијест да није првоаприлска шала. Данас је 1. април, дан када се у свијету обиљежава Међународни дан шале или Дан лудости. Тог дана људи једни другима праве безопасне смицалице и објављују лажне новости, с циљем да их доведу у смијешан положај.

Направљена шала је првоаприлска шала, а онај који прави смицалицу у тренутку објављивања смицалице узвикује Априли-ли.

Збијање првоаприлских шала има дугу традицију и сеже далеко у историју, али његово тачно поријекло није познато.

Постоје разне претпоставке када и како је потакнуто првоаприлско збијање шала.

Једна од њих је претпоставка да првоаприлско збијање шала вуче коријене из 1564. године, кад се почетком априла одржавао фестивал лудости.

Те је године француски краљ Карло ИX увео нови календар по којем је почетак нове године с 1. априла помакнут на 1. јануар. Они који нису слиједили ново правило те су Нову годину славили по старом, били су исмијавани и називали су их априлским будалама, што је с временом прерасло у традицију.

Традиционално 1. априла, уназад неколико деценија, па и вијекова, причају се првоаприлске шале, али се у неким земљама, као, на примјер, у Великој Британији, Аустралији и Сјеверној Африци, шале збијају само до поднева, онај ко настави са шалама након поднева, назива се “априлска будала”. Док се у Канади, Француској, Ирској, Јапану, Русији, Сјеверној Кореји, Норвешкој и Америци шале збијају цијели дан.

У Великој Британији обичај је да тога дана људи једни другима шаљу глупа и збуњујућа писма, а у Италији се људи забављају лијепећи једни другима на леђа рибе направљене од папира, које се називају априлске рибе.

У Америци су првоаприлске шале посебно раширене по колеџима, у којима је једна од најомиљенијих подвала свом цимеру вратити будилник неколико сати уназад или унапријед.

На нашим просторима људи су некада на први април збијали шале, једни са другима, и уживали у томе ко ће кога више насамарити. Данас је тога све мање јер људима није до шале и све је више оних који се, на покушај, било какве шале наљуте.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Danas je prvi april, Svjetski dan šale

Radio Brčko

Danas je 1. april, Svjetski dan šale

Radio Brčko

Posljedice nepromišljenog otvaranja nekoliko fabrika

Admir Kadrić