RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiHBrčko

Upravni odbor Udruženja BH novinara ukazao na težak pravno-materijalni status novinara u našoj zemlji

U povodu Međunarodnog praznika rada, Upravni odbor BH novinara sreće pažnju na težak radno – pravni i socijalni položaj novinara i novinarki u Bosni i Hercegovini, kao i nesigurne radne uvjete i kršenje prava na sindikalno organizovanje i djelovanje.

Prema posljednjem istraživanju BH novinara, većina novinara i novinarki ima plaće koje neomogućavaju dostojanstven život, ekonomsku sigurnost i nezavisnost. Za 24 % novinara/ki mjesečna primanja su ispod 1.000 konvertibilnih maraka, njih 56 % zaradi od 1.000 do 2.000 KM na mjesečnom nivou, dok samo 2% ima primanja iznad iznosa sindikalne potrošačke korpe. Posebno zabrinjava podatak da su najmanje plaćeni početnici i novinari/ke na zalasku karijere, što dugoročno odvraća mlade ljude od novinarske profesije čineći je neperspektivnom i jednom od najmanje plaćenih u BiH.

Upravni odbor BH novinara naglašava kako mnogi novinari/ke rade bez adekvatnog ugovora o radu, neki čak i po 10 godina, poslodavci ne plaćaju penziono i zdravstveno osiguranje čak ni u javnim servisima. Novinarska radna sedmica je najčešće iznad 40 radnih sati bez plaćenog prekovremenog rada i rada u vrijeme vikenda. Novinari/ke nemaju pravo na zakonom propisan godišnji odmor, kao ni plaćeno bolovanje i druga odsustva.

Posebno zabrinjava činjenica što se u medijima krši prava na sindikalno organizovanje i djelovanje, pravo na štrajk i druge oblike legitimne borbe za radnička prava u medijima. U BiH ne postoji reprezentativan i jedinstven sindikat novinara/ki u skladu sa zakonskim mogućnosti u oba bh. entiteta i Brčko distriktu. Tek 16% medija ima sindikalne organizacije, a samo nekolicina vijeće uposlenika.

Danas, na Međunarodni praznik rada, Upravni odbor BH novinara poziva sve novinare i novinarke iz BiH na radničku solidarnost, podršku i zajednički borbu za bolje plaćen novinarki posao, smanjenje prekarijata u medijima, kao i više socijalne pravde i zakonske zaštite, uključujući i neodložno formiranje novinarskog sindikata kao legitimnog sredstva zagovaranja i zaštite prava radnika i radnica u medijima.

Upravni odbor BH novinara

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.