RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BrčkoInternacionalni teatarski susreti

“Škrtac” sinoć otvorio Internacionalne teatarske susrete u Brčkom

U Brčko distriktu BiH sinoć su predstavom „Škrtac“ prema tekstu Žan Batiste Molijera, u režiji Dore Ruždjak Podolski i u izvedbi Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba otvoreni 39. Internacionalni teatarski susreti Brčko distrikta BiH. Susrete je otvorio gradonačelnik Brčko distrikta BiH Esed Kadrić.

Na konferenciji za novinare održanoj uoči otvaranja ovogodišnjeg Festivala, direktor Susreta Jakov Amidžić, istakao je da je ove godine došlo do značajnijih izmjena, te da je Festival ove godine radikalno drugačiji u odnosu na prethodne, ustvari da se završava način na koji su do sada organizovani.

„Dogodine, Festival će ući u pedeset godina postojanja ovdje u Brčkom, što je veliki vremenski period. U toku jedne godine ovaj grad živi za glumca, živi za scenu, živi za pisca i isto tako oni žive za ovaj grad i to nam je drago“, kazao je Amidžić.

Potom je podsjetio, da je 1974. godine Udruga profesionalnih kazališta BiH osnovala ovaj Festival kao Susrete pozorišta BiH u Brčkom, u čijoj okosnici postojanja je bio domaći dramski tekst, što se i zadržalo gotovo 40 godina na ovom Festivalu.

Do 1991. godine, Festival se kao Susreti odvijao po pravilama koje je uradila ta Udruga, odnosno da su bili takmičarskog karaktera, da su se dodjeljivale nagrade za najbolji tekst, predstavu, režiju, glumu, kostimografiju, scenografiju, muziku, a taj kontinuitet se zadržao i poslije.

Do prve velike promjene dolazi 1991. godine kada Festival postaje Revija, kada nisu dodjeljivane nagrade.

Nakon toga, dolazi do prekida održavanja Festivala, koji se ponovo obnavlja 2002. godine po prethodnim pravilima, a od 2007. godine, na zahtjev tetarske struke BiH  prerasta u regionalni festival s tim da okosnica ostaje tekst bh savremenog pisca, te nagrade dodjeljuju stručni i žiri publike.

„Došli smo do zadnje promjene ove godine, do promjene imena, sada smo Internacionalni teatarski susreti i nadamo se da ćemo ovom izmjenom zadovoljiti interese i potrebe publike. Ovogodišnji Festival će biti radikalno drugačiji. U prvom redu strukturalno smo se apsulutno otvorili, nismo se više vezali za tekst. Napravili smo iskorak, ali i dalje smo ostali festival dramskog teksta gdje dodjeljujemo respektabilnu nagradu, s tim da smo uveli i nagradu za dramatizaciju. Nema više žirija publike, odnosno nagrade publike, ali ćemo nastojati da to riješimo u narednom periodu, da nađemo način da publika ocijeni i procijeni ko je najbolji. Također, nema nagrade za bh teatar i gran pri nagrade. Isključivo se dodjeljuje jedna razina nagrada. I treće što je najbitnije, nema ograničenja u bilo kom pogledu. Ovo je Festival bez ograničenja. Nadam se da smo napravili dobru stvar i da će konačno poslije toliko godina evo prvi put večeras biti igran Molijer u Brčkom. A u budućnosti očekujemo da ćemo dovesti i kazališta koja na tekstu na kojem je pisana drama, izvode predstave, kao što su Čehov, Ibzen, Šekspir“, pojasnio je Amidžić.

Umjetnički direktor Susreta Rubina Sarajlić, govoreći o predstavi koja otvara Susrete istakla je autora teksta, Molijera, kao jednog od najpoznatijih francuskih književnika, najcjenjenijih francuskih komediografa i  predstavnika klasicizma. Dodala je da su se njegova djela izvodila na velikim svjetskim pozornicama, a neka od  poznatijih su „Učene žene“, „Mizantrop“, „Umišljeni bolesnik“ i  upravo komedija „Škrtac“ koja je napisana u pet činova.

„To je predstava koja za temu ima opsesivno zgrtanje novca, kojim se zanemaruje svaki osobni i tuđi osjećaj, a glavni motiv je patološka škrtost glavnog protagoniste koji predstavlja jedno oličenje škrtosti, sebičnosti i gramzivost. Iako je tekst pisan krajem sedamdesetih godina XVII stoljeća, zasigurno možemo reći da ova priča i ova tematika korenspodira sa današnjim vremenom i društvom u kojem živimo i samim tim opravdava naziv ovogodišnjeg mota Festivala „Bolest društva“, kazala je Sarajlić.

Na pitanje novinara Josipa Petrovića gdje je mjesto Internacionalnim teatarskim susretima u konkurenciji susreta festivala unutar BiH i regije, Jakov Amidžić je odgovorio:

„Dušan Kovačević je prije neku godinu rekao da je brčanski Festival, ustvari Festival srpske drame u Novom Sadu „Sterijino pozorje“ u najboljem svom izdanju. I nije samo on to rekao, mnogi koji su došli ovdje su to rekli. Mislim da smo stvarno prevazišli festivale u BiH i da se možemo mjeriti sa velikim festivalima. U tom smo rangu negdje jer brčanska vlast u kulturu ulaže veoma mnogo“, kazao je Amidžić.

Novinar Admir Kadrić, postavio je pitanje o sastavu stručnog žirija, te o selekciji predstava, odnosno da li je selektor bio ograničen zbog scenografije?

„Ove godine u stručnom žiriju su Minka Muftić, glumica iz Sarajeva i profesorica na Akademiji scenskih umjetnosti, Željko Mitrović, glumac i profesor na Akademiji umjetnosti u Banja Luci i Dragan Despot, glumac i profesor na Akademiji scenskih umjetnosti u Zagrebu.

Što se tiče predstava, ove godine dvije krasne predstave nismo mogli dovesti zbog činjenice da nisu mogle stati na našu scenu koja je rađena na žalost za neka druga vremena. Ali se nadam da će i pitanje scene biti uskoro riješeno“, odgovorio je Amidžić.

Odgovarajući na pitanje o brčanskoj publici, dodao je da je činjenica da u ovo teško vrijeme publika želi „lagane teme“, odnosno lagane predstave.

Amidžić se na kraju zahvalio i prisutnim novinarima koji prate i promoviraju ovaj Festival, za koje je rekao da su oni okosnica Festivala koji ne bi vrijedio bez njih kao ni bez glumaca i publike.

Foto: Internacionalni teatarski susreti Brčko distrikta BiH

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.