RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

U Bijeloj služen parastos poginulim srpskim borcima i civilnim žrtvama rata

Na spomeniku u porti Srpske pravoslavne crkve u Bosanskoj Bijeloj je služen parastos, zapaljene svijeće i položeno cvijeće za 18 poginulih boraca i civila nastradalih u proteklom ratu.

Na spomeniku je uklesano 18 imena žrtva koje su 1992. godine, kao borci i civili, u ratu izgubili živote.

Predsjednik udruženja veterana brčanske Boračke organizacije RS-a Cvijetin Simić ističe kako se ovakva obilježavanja moraju nastavljati održavati iz godine u godinu, kako se ne bi zaboravilo ono što se dogodilo.

„Sve žrtve imaju pravo na pravdu i dostojanstvo, da ih svake godine spomenemo i da se borimo za njihova prava“, rekao je Simić.

Parastosu su prisustvovali mještani, kao i članovi obitelji onih koji su u ratu izgubili život.

Joka Maksimović koja je na kraju 1993. godine izgubila muža, a nedugo zatim i sina koji je preminuo usljed posljedica ranjavanja, kaže kako tuga s godinama ne prestaje.

„Ne dao Bog nikome, ali moramo živjeti s tim. Blago onome tko nije izgubio svoga bližnjega, a tko jest, velika je tuga“, govori Maksimovićeva.

Zoran Blažanović, mještanin je Bijele koji je davne 1992. prognan iz svog doma.

„Ništa mi nije obnovljeno i danas dan živim u Brčkom. Godine 1992. u Bijeloj je bilo 183 srpske kuće, a danas tu živi oko 30 srpskih porodica, mahom starijih“, ističe Blažanović.

Parastosu je prisustvovao i gradonačelnik Brčko distrikta Siniša Milić koji je istaknuo kako je sudbina stradalih Srba u Bijeloj na neki način i paradigma stradanja Srba u BiH, jer su stradali za krst časni i slobodu zlatnu.

„Živimo u multietničkoj sredini i žrtve ne treba zboraviti. Tu smo da im odamo počast svake godine i činimo ono što je u našoj mogućnosti da članovima porodica poginulih olakšamo život. S druge strane, moramo biti spremni na oprost i okrenuti se ka budućnosti i činiti sve da se ovakve stvari više nikada ne dogode“, kazao je Milić.

Pored članova porodica poginulih i brojnih mještana, članova udruženja proisteklih iz proteklog rata, parastosu, polaganju vijenaca i paljenju svijeća prisutvovali su i predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti iz reda srpskog naroda.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Брчко: У Буквику служен парастос за више од 60 убијених Срба

Radio Brčko

Брчко: Служен парастос поводом Дана несталих и погинулих бораца и цивила Републике Српске

Дражен Ристић

Брчко: Служен парастос у Буквику за 69 убијених Срба

Дејана Крстић