RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BrčkoStranačke aktivnosti

У Брчком се финализирају припреме за отварање Центра за управљање отпадом

Тим за имплементацију „Пројекта интегрисаног развоја коридора ријека Саве и Дрине“ који финансира Свјетска банка, на подручју Дистрикта ради на реализацији пет пројеката од којих посебну важност за Брчко и његове становнике има изградња дугоочекиваног Центра за управљање отпадом. Жељко Антић, главни координатор Владе Брчко дистрикта БиХ и координатор Тима за припрему документације и вођење преговора о кредиту Свјетске банке у оквиру овог пројекта истиче да је већина ових пројеката приведена крају, да је прикупљена инвестиционо-техничка документација, а за један од пројеката урађене су и грађевинске дозволе.

„У овом пројекту је предвиђено да се гради савремени центар за збрињавање отпада, који би, према мојим информацијама, био можда и први такав центар у БиХ. Не би било никакве спалионице отпада, нити депоновања, него би се вршила селекција. Само 10-15 % тог отпада би се возило ван Дистрикта, а све остало би се користило као гориво, рециклирало би се и тај отпад би имао и тржишну вриједност. По студијама које смо радили, тај центар би требало да у једном моменту позитивно послује и фактички сам себе финансира“, наглашава Антић.

Према Антићевим ријечима цијела Европа збрињава отпад на сличан начин.

„У центру Беча постоји овакав рециклажни центар за управљање отпадом, гдје се један дио града грије добијеном енергијом од рециклираног отпада. Тако да очекујем велике бенефите изградњом овог центра“, додаје Антић.

Центар за управљање отпадом ће бити смјештен у Доњем Рахићу на локалитету Кладје.

„То је државно земљиште и већ је тамо урађен дио инфраструктуре, доведена струја и вода, мислим да се тренутно ради и на приступном путу. Наглашавам да центар апсолутно не загађује околину и не представља проблем за људе који ту живе. То је савремен објекат, а слични се налазе по цијелој Европи“, истиче Антић.

Антић подсјећа да је идејни пројекат већ урађен, локацијска дозвола прибављена и урађена студија оправданости, те да би у току фебруара требало да буде готова и еколошка дозвола, а за два-три мјесеца и главни пројекат.

„С обзиром на то да немамо никаквих експропријација јер је земљиште у власништву Владе Дистрикта, ту ће се врло брзо добити грађевинска дозвола. Очекујем да ћемо у току године расписати јавну набавку за избор извођача за изградњу центра“, каже Антић.

У склопу овог пројекта је и затварање депоније која се налази на обали ријеке Саве, а од центра града је удаљена свега 2 км. Да би се депонија затворила, каже Антић, неопходно је прво ријешити питање одлагања смећа.

„Имамо пројекат и имамо грађевинску дозволу за затварање депоније. Очекујем да ћемо почетком марта имати већ припремљену тендерску документацију за расписивање јавне набавке за затварање  постојеће депоније“, истиче Антић.

Он наглашава да затварање депоније подразумијева и ријешавање проблема одвоза отпада из Дистрикта, те да је прије десетак дана потписан уговор са регионалном депонијом у Зворнику за наредне четири године и да ће брчанско ЈП „Комунално“ ускоро почети са одвозом смећа.

„Представници Свјетске банке су долазили да виде депонију и с обзиром на то да је она, поред тога што представља једну велику еколошку бомбу за грађане који ту живе, проблем и за ријеку Саву, без поговора су одобрили средства у износу од 15 милиона КМ за затварање те депоније. Очекујем да већ до јесени почнемо са реализацијом овог пројекта“, додаје Антић.

Антић наглашава да је задовољан темпом реализације поменутих пројеката, те да ће се у наредном периоду интензивније радити да се њихова имплементација приведе крају.