RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Transparency International BiH: Brojni primjeri zloupotrebe javnih resursa za vođenje izborne kampanje

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) predstavio je prve rezultate monitoringa predizbornih aktivnosti koje provodi u 68 lokalnih zajednica u BiH. U proteklih mjesec dana uočeni su brojni oblici zloupotrebe javnih resursa za političku promociju a pojedine stranke i kandidati već su krenule sa plaćenim oglašavanjem iako je to izričito zabranjeno van perioda zvanične izborne kampanje.

Zbog svega je TI BiH u 20 slučajeva Centralnoj izbornoj komisiji BiH proslijedio informacije koje se u najvećoj mjeri odnose na preuranjenu kampanju, a zabilježeno je i osam slučajeva oglašavanja na mjestima koja za to nisu predviđena. Osim promotivnih bilborda van izborne kampanje, ističe se primjer bilborda Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) koji je postavljen u dvorištu osnovne škole u Busovači, zbog čega je pored CIK-a obaviješten i Ombudsman, kao i u drugim slučajevima korištenja djece za promociju kandidata na predstojećim izborima.

U proteklih mjesec dana 70 posmatrača TI BiH ispratilo je 263 javna događaja u organizaciji javnih institucija, javnih ustanova i preduzeća od čega su se 62 odnosila na otvaranja infrastrukturnih objekata. Oko 70% korišteno je za promociju kandidata na lokalnim izborima od kojih mnogi nemaju nikakvu javnu funkciju i nije jasno u kom svojstvu su prisustvali. Na 11 događaja iznesene su poruke protiv političkih protivnika, predizborna obećanja izrečena su u 78 obraćanja, dok su stranačka obilježja bila istaknuta na 25 javnih događaja. Svi ovi podaci jasno pokazuju da se javni događaji, organizovani od strane institucija i javnim sredstvima, u najvećoj mjeri koriste za promociju stranaka i kandidata na lokalnim izborima. Jedan od ovakvih slučajeva je ističemo primjer otvaranja radova na vodovodnoj mreži “Voda za 12.000 stanovnika” u Visokom, gdje su prisutnima dijeljene zaštitne maske sa obilježjima Nezavisne liste.

Takođe, zabilježeno je i osam primjera plaćenog oglašavanja javnih institucija u kojima se promovišu kandidati na lokalnim izborima. Izdvajamo primjer kampanje „Banjaluka se gradi“ gdje se kroz spotove, bilborde i 3D prezentacije daju predizborna obećanja i vrši lična promocija aktuelnog Gradonačelnika Banjaluke koji je ponovo kandidat za tu funkciju. TI BiH je uputio zahtjev Gradu da dostavi informacije o tome koliko je koštala ova kampanja, ali one još uvijek nisu dostavljene.

Zabilježeno je i 17 primjera masovnijeg zapošljavanja radnika u javne ustanove i preduzeća. Posmatrači su zabilježili  i 50 slučajeva distribucije različitih vrsta subvencija i pomoći iz javnih budžeta u ovom periodu. Izdvaja se primjer Bileće gdje je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske organizovalo podjelu steonih junica ispred mljekare čiji je vlasnik kandidat za načelnika te opštine.Takođe, u kancelariji SDA u Zvorniku dijelili su se obrasci za dodjelu novčanih sredstava Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica kojima se sufinansira prevoz učenika. U 14 slučajeva zabilježeno je omogućavanje besplatnih pregleda, lijekova i drugih vrsta javnih usluga, a koji su korišteni za promociju kandidata na izborima. U posmatranom periodu zabilježeno je i 128 primjera intenziviranja javnih radova, koje se prvenstveno odnosi na početak izgradnje raznih infrastrukturnih objekata.

TI BiH već godinama vrši monitoring predizbornih aktivnosti, a cilj je dokumentovanje svih vrsta zloupotreba javnih resursa za političku promociju kao i otkrivanje nedozvoljenih prihoda političkih partija. TI BiH će u narednim danima pustiti u rad mobilnu aplikaciju Reflektor koja će omogućiti i svim građanima anonimno slanje prijava o primjerima kupovine glasova, predizbornog zapošljavanja, oglašavanja na zabranjenim mjestima, pružanju javnih usluga u zamjenu za glas i svim drugim vrstama zloupotrebe javnih sredstava u izbornom procesu.

Pomenute aktivnosti TI BiH sprovodi u sklopu projekta „Podrška građanima u borbi protiv korupcije“ u saradnji sa partnerskim organizacijama Centri civilnih inicijativa (CCI) i Centrom za razvoj medija i analize (CRMA). Finansijsku podršku za projekat omogućila je Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).

Tekst i foto preuzeti sa https://ti-bih.org

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Transparency International: U FBiH potrebno osnažiti pravnu zaštitu zviždača

Radio Brčko

U njemački Bundestag bi moglo ući dvoje kandidata porijeklom iz BiH

Radio Brčko

BiH: Transparency International podnio tužbu protiv MUP-a Republike Srpske

Radio Brčko