Vrtoglavo poskupljenje osnovnih životnih namirnica u Bosni i Hercegovini se ne zaustavlja. Posljednje u nizu, frapantno visoku cijenu dostiglo je i suncokretovo ulje. U sarajevskim prodavnicama uglavnom se može naći ulje iz jedine domaće kompanije u BiH – Bimal Brčko, koje košta 3,80 maraka po litru.
Zašto se često dižu cijene ulja za Faktor je pojasnila Cvijeta Tomić Purić, glasnogovornica Bimala.
– Fabrika Bimal kao proizvođač ne određuje cijenu jestivog ulja u prodavnicama. To isključivo zavisi od trgovaca, marži, PDV-a i svega ostalog što ulazi u formiranje finalne cijene u trgovini. Kada je riječ o nabavnoj cijeni sirovina do promjene je došlo prije svega zbog nedostatka domaće sirovine. Ne možemo se osloniti na sjeme uljarica iz BiH, sirovinu moramo da uvozimo, odnosno da kupujemo na inostranim tržištima što je osnovna prepreka u kriznim situacijama. One zemlje koje imaju svoju sirovinu su u prednosti jer turbulencije na svjetskom tržištu sporije utiču na domaći proizvod u prodavnicama – ističe Cvijeta Tomić Purić.
Bimalovo ulje trenutno se prodaje u prodavnicama 3,80 maraka, hoće li cijena i dalje rasti?
– Prognoze o daljem rastu cijena nije moguće dati budući da sve zavisi od dešavanja na svjetskom tržištu. Mi smo u skladu sa tim i napravili posljednju nivelaciju. Rat Rusije i Ukrajine onemogućava da dođemo do povoljnih uvjeta nabavke sirovine, a ove dvije zemlje su jedne od najvećih proizvođača i izvoznika suncokreta i suncokretovog ulja, stoga aktuelni sukob generalno vrši veliki pritisak na industriju jestivog ulja – kaže Cvijeta Tomić Purić.
Naša sagovornica tvrdi da će Bimal uvijek snabdijevati domaće tržište i da im je to glavni zadatak, posebno u ovim teškim ekonomskim neprilikama, a o cijeni ulja u prodavnicama oni ne odlučuju.
Faktor.ba/Otisak
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.