RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Da li je Covid-19 otkriven 2012. godine?

Tezu da je Covid-19 otkriven još 2012. godine nakon zaraze kineskih rudara koji su čistili izmet šišmiša iznose virolog Johathan Latham i molekularna biologinja Allison Wilson, nakon proučavanja magistarskog rada kineskog liječnika Lija Xua, koji je tada liječio rudare i uzorke njihova tkiva poslao Institutu za virologiju u Wuhanu na testiranje.

“Dokazi koje sadrži naveli su nas da preispitamo sve što smo mislili da znamo o porijeklu pandemije COVID-19”, napisali su Latham i Wilson u članku objavljenom 15. srpnja na njihovoj web stranici “Independent Science News”, prenosi novilist.hr svjetske medije.

U travnju 2012. godine, šest rudara u rudniku Mojiang u jugozapadnoj kineskoj provinciji Yunnan razboljelo se nakon što su proveli više od 14 dana uklanjajući izmet šišmiša. Trojica su na kraju umrla. Liječnik Li Xu, koji je liječio rudare opisuje kako su pacijenti imali visoku temperaturu, suhi kašalj, bolove u udovima i, u nekim slučajevima, glavobolju – sve od reda simptome koji su sada povezani s Covid-19. Liječeni su uz pomoć respiratora, steroidima, lijekovima za razrjeđivanje krvi i antibioticima, također slično kao što se to radi i danas. Nakon provođenja više testova na hepatitis, denga groznicu, pa čak i HIV, liječnik se savjetovao s raznim stručnjacima širom Kine, uključujući virologa Zhonga Nanshan, međunarodnog heroja koji je 2003. upravljao borbom protiv SARS-a.

On je također poslao uzorke tkiva rudara u laboratorij Wuhan, gdje je ustanovljeno kako je izvor zaraze koronavirus sličan SARS-u.

Latham i Wilson vjeruju da se virus, nakon što je “ušao” u rudare, “razvio”u SARS CoV-2, “!neobično patogeni koronavirus vrlo prilagođen ljudima”, a uzorci su nekako pobjegli iz laboratorija prošle godine, nakon čega je došlo do globalne pandemije.

Iako su znanstvenici iz laboratorija Wuhan prikupili uzorke koronavirusa šišmiša u istom rudniku, oni su propustili povezati novu zarazu sa slučajem iz 2012., rekao je Latham.

Internet, FotoFENA/Mladenka Krilic

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Кина одобрила Црној Гори донацију од 30.000 доза вакцине “Синофарм”

Radio Brčko

U pješčanoj pijavici u Kini poginulo dvoje djece, a 20 osoba povrijeđeno

Radio Brčko

Peking: Li Qiang preuzeo dužnost kineskog premijera

Vladimir Matijević